331 Alvorens deze reproduktie-apparatuur nader te bespreken zij opgemerkt dat een optische pantograaf geen reproduktie-camera is. Het blijkt dat dit misverstand nog al eens voor komt. Het is een zeer nuttig en voor een te kenkamer nagenoeg onmisbaar apparaat, doch de mening dat het een reproduktie-camera zou kunnen vervangen, is bepaald onjuist. De drie belangrijkste delen van een camera zijn: a. de optiek (de lenzen); b. de origineelhouder; c. de achterkast of negatief houder. De opname-formaten variëren van ongeveer 30 X 30 cm tot 150 X 150 cm. De origineel houder kan een ,,kleefraam" of een „aan- zuigwand" zijn, doch bij de grote en moderne camera's is dit een vacuümraam, dat kantel baar en enigszins draaibaar is. Bij donkere- kamer camera's is hët raam tevens verplaats baar. Dat aan de optiek zeer hoge eisen worden gesteld behoeft geen nader betoog. Dank zij de wetenschappelijke ontwikkeling geven de lenzen tegenwoordig geen noemenswaardige vertekening meer, hetgeen voor een nauw keurige kaartreproduktie van zeer groot be lang is. In dit artikel zal niet nader worden ingegaan op de verschillende lenzen en hun eigen schappen. Zeer belangrijk is ook de stabiliteit van de camera. Deze moet zodanig zijn dat origineel houder, lens en negatiefhouder, bijvoorbeeld bij het optreden van trillingen in de vloer, volkomen uniform reageren. Indien genoem de onderdelen de invloed van deze trillingen op verschillende wijzen ondergaan, zullen bij het instellen (het op de gewenste schaal brengen) onaangename situaties kunnen ontstaan, terwijl wanneer de trillingen op het moment van de opname optreden men als re sultaat een vertekend en onscherp beeld zou verkrijgen. Om nu deze vereiste stabiliteit te bereiken heeft men voor de grote reproduktie-camera's speciale metalen statieven ontworpen, die in de praktijk uitstekend voldoen. De camera kan op twee manieren worden op gesteld: a. in één ruimte. In dit geval moet bij de verwerking van het fotografisch mate riaal de ruimte als een ..donkere kamer" worden verlicht. b. in twee door een wand gescheiden ruim ten. De wand is om de achterkast opge trokken en wel zodanig, dat het licht van de ene ruimte de andere ruimte niet kan bereiken. De balg en de origineel houder staan dus in het ene vertrek en de negatiefhouder in het aansluitende ver trek. Het voordeel hiervan is dat de ruim te waar zich de negatiefhouder bevindt, achter de camera dus, als donkere kamer kan worden ingericht. Terwijl men alle handelingen aan de voorkant bij normale verlichting kan verrichten, wordt in het achtervertrek het lichtgevoelige materiaal bij de daartoe vereiste verlichting ver werkt en kan men dus direct na de op name het fotografische materiaal ontwik kelen, fixeren en spoelen. Men spreekt in dit geval van een donkere-kamer camera (zie b.v. de Klimsch commodore in fig. 16). Het opstellen als donkerekamer ca mera is afhankelijk van het type. De meest bekende merken van reproduktie- camera's zijn: Klimsch (Frankfurt a/M.), Hoh und Hahne (Offenbach), Littlejohn (Londen) Wanneer een tekening moet worden ge reproduceerd wordt deze met de betekende zijde op het glas in het vacuümraam gelegd. De pomp wordt in werking gesteld en het origineel komt volkomen vlak in het raam te liggen. De plaatsing van dit origineel dient, ten behoeve van de later volgende instel ling", zo gunstig mogelijk te geschieden. In dien bijvoorbeeld een gemarkeerd ruitennet op de kaart is aangebracht en dit onder een niet rechte hoek op het kader van de tekening staat, zal men deze zodanig in de origineel houder moeten leggen dat het genoemde net óf haaks óf met een zo klein mogelijke hoek op de randen van de origineelhouder staat. Dit vereenvoudigt later de instellingswerk zaamheden in de negatiefhouder. Ook is het belangrijk om het midden van de kaart op het midden van de origineelhouder te leggen. Het kan voorkomen dat men tussen beide geval len een compromis moet zoeken. Vóór het instellen worden eerst de belich tingslampen ingeschakeld. Hiervoor worden meestal vier booglampen gebruikt. Deze lam pen zijn per paar verbonden en worden sym metrisch ten opzichte van de origineelhouder opgesteld. Het instellen geschiedt met behulp van een z.g. matschijf of matglas (zie fig. 17). Dit is

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 5