Bij de normale stand van de camera staat het millimeternet van de matschijf haaks op de randen van de origineelhouder. Bij som mige camera's is de schijf wel enigszins draai baar, doch niet meer dan 4° Hiermede is dus tevens verklaard waarom de tekening zo gunstig mogelijk in de origineelhouder moet worden gelegd. Om te voorkomen dat de camera na het in stellen iets zou kunnen verschuiven en ten gevolge hiervan de instelling zou moeten worden herhaald wordt hij door middel van een rem vastgezet. Voorts wordt de matschijf opgeklapt en vervangen door het lichtgevoe lige materiaal, nadat de lens gesloten of het licht uitgeschakeld is. Indien papier of film wordt verwerkt gebruikt men ook hier een kleefraam of bij de moderne camera's een aanzuigwand, die scharnierend aan de ach terkast is bevestigd. In beide gevallen komt het fotografisch ma teriaal op de plaats waar zich eerst de mat schijf bevond. Vervolgens wordt de belichting ingescha keld. Hierna wordt het materiaal ontwikkeld, gefixeerd en gespoeld. Het gewenste spiegel beeldige negatie[ is dan verkregen (fig. 19). Indien een rechtlezend negatief moet worden vervaardigd, kan dit geschieden door de ach terkast met balg een kwart slag om een ver ticale as te draaien en een prisma vóór de lens te plaatsen (fig. 20). Het positieve beeld van de tekening in de origineelhouder wordt spiegelbeeldig door het prisma opgevangen en via de lens weer positief geprojecteerd op het materiaal in de negatiefhouder. Aldus heeft men een rechtlezend negatief verkregen, een gelijkluidende kopie met het origineel, doch met witte lijnen en letters op een zwarte ach tergrond. 334 fig. 20. Stralengang bij een prisma-opstelling

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 8