335 Achterkast Spiegel (vast in camera) Cameralens Dakspieget fig. 21. Stralengang in de Klimsch Super Autohorika camera bij gebruik van de dakspiegel. A'B' is een rechtlezend negatief. Origineelhouder Deze werkwijze kan niet met alle camera's worden gevolgd. Met de donkerekamer- camera's b.v. is dit tengevolge van de (reeds beschreven) opstelling onmogelijk. Hier past men een ander systeem toe. De Super-Auto- horika-camera van Klimsch bijvoorbeeld, is voorzien van een z.g. dakspiegel waarmee men hetzelfde resultaat bereikt als met het hiervoor beschreven prisma (zie fig. 21). Bij een meervoudige fotografische vergroting of verkleining van een kaart worden vanzelf sprekend ook lijnwerk en beschrijving even- zovele malen dikker of dunner. Wanneer een op het origineel getekende lijn wordt ver kleind, zal het kunnen voorkomen dat deze lijn op de kopie nauwelijks zichtbaar is. Bij een vergroting van het origineel wordt de lijn te zwaar. Om deze bezwaren te ondervangen heeft de firma Klimsch een „Strichs'tarken- wandler", de Variomat, ontwikkeld. Zoals uit de afbeelding (fig. 22, 23) blijkt is de Variomat vóór de camera-lens gemonteerd. Het principe berust op het bewegen of tuime len in verschillende richtingen van een plan- parallelle glasplaat, die in de stralengang van de lens is geplaatst. Deze bewegingen ge schieden loodrecht op de optische as van de camera en de glasplaat wordt hiertoe aange dreven door een kleine motor. Door de tui meling van de glasplaat verandert telkens de invalshoek en dus ook de uitvalshoek van de lichtstralen. Het beeld (de tekening) zendt geen lichtstra len uit (is zwart) en blijft dus op zijn plaats. De lichtstralen echter gaan heen en weer en voegen iets licht toe of halen iets licht af van de delen die geen licht ontvangen. Dus van de tekening. Bij een positief origineel ont staat tengevolge hiervan een lijnverdunning en bij een negatief origineel een lijnverdik- king. De sterkte van de verdunning of ver dikking is nauwkeurig te regelen en veroor zaakt op de kopie de gewenste verbreding of versmalling van lijnen en schrift. De Variomat kan ook worden toegepast voor het „vrijzetten" van het schrift in de kaart. Er wordt dan als volgt te werk gegaan:

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 9