372 worden aangegeven. Met behulp van coördi- natenrekening werd hiervoor een oplossing gevonden, waarbij tevens de lengten van de rechte en gebogen elementen van te voren konden worden berekend. Hoogtemeting van de Peperbus'" (ze kan nog niet wedijveren met de Dom, alhoewel als er nog eens een spits op zou komen Dit diende op behoorlijke afstand te geschie den omdat in de directe omgeving nergens de top van de toren zichtbaar was vanwege de verschillende transen. Onlangs werd bij restauratiewerkzaamheden aan de buiten kant van de toren een werklift gebouwd en de bij deze restauratie betrokken opzichter nam deze kans waar om op directe wijze enige hoogteverschillen langs de toren te meten. Hij stond er gewoon versteld van dat deze meting precies dezelfde maten bleek op te leveren als die, welke reeds eerder door de landmeet kundige afdeling werden bepaald! T achy metrische opmetingen van daartoe ge- eigende terreinen. Een gebied van 20 ha dien de binnen zeer korte tijd in kaart te worden gebracht omdat hier de stadsuitbreiding voor de komende jaren werd geprojecteerd (uit breidingsplan de Aa-landen). Kadastrale her meting werd vooralsnog niet urgent geacht, zodat de landmeetkundige afdeling van Openbare Werken deze opmeting zelf diende uit te voeren. Voor deze afdeling vormde een normale detailmeting een te zware belasting, zodat, mede in verband met het feit dat de meeste grenzen in dit gebied uit sloten be staan, gekozen werd voor een tachymetrische opname. Getallen zijn dikwijls erg betrekkelijk, ze zijn niet zonder meer in te delen in groot of klein, omdat ze meestal in relatie tot andere getallen beschouwd dienen te worden. Wanneer de gemeente Zwolle ongeveer 2000 ha beslaat en er moet in een half jaar tijd zo'n 200 ha gemeten worden, dan is dit rela tief bezien een behoorlijke oppervlakte! Het zelfde geldt wanneer er momenteel 100 ha industrieterrein in aanleg is en nog eens 90 ha in voorbereiding. Zwolle telt ongeveer 14500 woningen, terwijl er momenteel maar liefst 1400 in aanbouw zijn; daarnaast kwam er dit jaar een tiental nieuwe fabrieken klaar! Mocht zij dan vroeger al erg diep geslapen hebben, thans bruist het in Zwolle van activi teiten en bij de groei van zo'n gemeente mag de landmeetkundige afdeling haar diensten verlenen. Uitbreidingsplan de Aa-landen (woonruimte voor 30.000 mensen).

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 10