TOeet CK J.K. 374 Ill d 1 exc III 28,7946 0,8516 29,6462 c 82,2638 8 exc 8 111,9100 Voor de coördinaten van 8 exc vinden we X 5251,162, Y 2334,654^ Voordat we nu argument 8 exc P gaan be palen, is het dienstig controle op onze uitge voerde berekeningen uit te oefenen, teneinde een eventueel ingeslopen fout tijdig op te mer ken en zo nodig te herstellen. Deze controle is heel eenvoudig. We hebben slechts het argument 8 exc III uit de zojuist gevonden coördinaten voor 8 exc en de gegeven coördi naten voor III te berekenen. Dit aldus ver kregen argument (29,6461 gr) moet, op een hoogstens door afronding veroorzaakt ver schil na, gelijk zijn aan het argument volgende uit 8 III -f- d. We hebben immers alle ge gevens moeten gebruiken, er is niets over- talligs bij. Heeft de controle het gewenste resultaat op geleverd, dan bepalen we argument 8 exc P uit argument 8 exc III. De coördinaten van P volgen nu uit snijpuntberekening. De in het verslag van de examencommissie vermelde coördinaten voor P, X -j- 5216,78 en Y 2466,62, vinden we eveneens als uitkom sten van onze berekeningen. Het spreekt van zelf, dat we bij deze bewerkingen onderweg de gebruikelijke controles toepassen. Tenslotte nog een opmerking. In de opgave die op het examen werd uitgereikt, wordt ge sproken over argumenten, terwijl in het ver slag zelf het woord kaarthoek wordt gebruikt. De Hoofdcommissie voor de Normalisatie in Nederland heeft reeds de door de Subcom missie Algemene Woorden van de Centrale Taalcommissie voor de Techniek samenge stelde woordenlijst Algemene Woorden (N 5050) uitgegeven en o.a. ook de door de Subcommissie Geodesie samengestelde woor denlijst Fotogrammetrie (N 5001). En door het Laboratorium voor Geodesie te Delft is reeds in 1957 verkrijgbaar gesteld de woordenlijst Waarnemingsrekening, samen gesteld door de Subcommissie Geodetische Terminologie van de Rijkscommissie voor Geodesie. Dit is noch een normontwerp, noch een norm, doch slechts een normvoorstel voor intern gebruik, waarop eventuele kritiek ge zonden kan worden aan het secretariaat van de normcommissie, Kanaalweg 4, Delft. Andere woordenlijsten op geodetisch gebied zijn nog niet verschenen. Maar als de com missie toe is aan de behandeling van de woor den argument en kaarthoek, zal zeer waar schijnlijk de keuze vallen op het reeds jaren geleden door Prof. Tienstra gebruikte woord argument voor de hoek die een positief ge richt lijnstuk maakt met de rechte evenwijdig en gelijkgericht met de positieve y-as. Dit naar analogie met de aanduiding van de hoek- coördinaat bij de grafische voorstelling van complexe getallen en bij het stelsel der pool coördinaten. De ligging van het punt is dus een functie van o.a. het argument. Zo noemt men ook van een functie in het algemeen de onafhankelijk veranderlijke" het argument: in y sin x is x het argument van de functie. Een en ander dateert volgens Prof. Dijkster- huis van een Latijnse vertaling die in de 12e eeuw van een Arabisch werk over astro nomie gemaakt werd; hierin werd een hoek waarvan in een tafel de waarde van de sinus wordt opgegeven, argumentum genoemd. Men kan ook enige overeenkomst voelen met de betekenis van „argument" in het gewone spraakgebruik: een argument is een rede nering die tot een bepaalde conclusie leidt, dus de conclusie is een functie van het argument. Het woord „kaarthoek" geeft aan, dat er een zeker verband bestaat tussen een kaart en een hoek, maar welke kaart, welke hoek en welk verband? Hoek van, in. volgens, uit, voor, enz. de kaart? Hoe of het kadastraal geregeld wordt, dat wil zeggen hoe het gaat met de eigendom en de eigendomsgrenzen, langs de Geul? Wij brengen bijna ieder jaar onze vakantie door in het onvolprezen Geuldal tussen Epen en de Belgische grens. De Geul „meandert daar behoorlijk en men kan rustig zeggen, dat de Geul ieder jaar een ander stroombed heeft. Vragen en antwoorden (de laatste mogen ook de vorm van een artikel hebben) voor deze rubriek in te zenden aan de eindredacteur.

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 12