rechtlezend af aan het papier. Bij de directe methode worden de zgn. snel persen gebruikt en bij de indirecte methode de offsetpersen. De steendruk (de eerste vlakdruk) wordt weinig meer toegepast. Alvorens nu de zinkdruksnelpers te behande len, moet eerst de plaatvervaardiging eens nader worden beschouwd. De zinkplaat is een vlakke plaat. Hij wordt als volgt vervaardigd. Eerst wordt de plaat gereinigd door hem vóór te slijpen. Hierna wordt hij gegreind of ge- kornd in de greinmachine, d.w.z. de plaat wordt in een bak gelegd en bedekt met glazen of porseleinen knikkers. Vervolgens wordt de bak door een motor in een schommelende be weging gebracht; tengevolge hiervan rollen de knikkers heen en weer over de plaat en wordt deze door toevoeging van water en een slijp- poeder geslepen. Het greinen is noodzakelijk voor de houdbaarheid van het beeld en het opnemen van vocht. Na het greinen wordt de plaat goed schoon gemaakt en in het slingerapparaat geplaatst om er een gevoelige laag op aan te brengen. Is dit geschied dan wordt de plaat met het transparante origineel in het vacuümraam ge legd (laag op laag) en het beeld van de teke ning door belichting op de plaat gekopieerd. Na ontwikkeling blijkt dat de niet-belichte ge deelten open zijn en dus het zink weer zicht baar is geworden. De belichte gedeelten van de laag zijn echter nog in verharde toestand op de plaat aanwezig. Nu volgt het diepetsen. Hierdoor wordt het zink in de open gedeelten (het kaartbeeld) iets aangetast. Nadat de plaat is gedroogd wordt een laklaag en onmid dellijk daaropvolgend een verflaag aange bracht. Daarna wordt de plaat gewassen waardoor de verharde laag verdwijnt en om dat de verflaag in de open gedeelten blijft staan is nu het beeld zichtbaar op de plaat gekomen. Tenslotte wordt door het nu vrij gekomen zink nog een weinig te etsen, het beeld iets hoger gelegd. Hierna is de plaat ge reed voor de drukpers. Er zijn echter nog vele andere en ook meer moderne methoden van plaatvervaardiging. Het valt echter buiten de opzet van deze beschouwing deze alle te behandelen. Er is reeds opgemerkt dat de steendruk een verouderde, hoewel niet geheel verlaten, methode is. Het behoeft geen nadere toelich ting dat de steen dezelfde functie had als de hiervoor beschreven zinkplaat. Ook de persen werden in de loop der jaren steeds meer gemoderniseerd en geautomati seerd. De steendruksnelpers, waarbij later overigens ook wel zink- en aluminiumplaten werden toe gepast, was bepaald géén snelpers, vergeleken bij de tegenwoordig in gebruik zijnde persen. De produktie varieerde van 400 tot 600 af drukken per uur. 376 fig. 25 Hen greinmachine KUMSCH

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 14