378 fig. 29 Twee- kleuren offsetpers de verfrollen worden automatisch schoonge wassen enz. Het contact tussen plaat en water- en verfrollen is een constante, auto matisch uitgevoerde, éénmalige handeling per druk. Éénmalig in tegenstelling tot de steen druk, waar de verf- en waterrollen tweemaal de plaat moeten bestrijken. Een moderne off setpers vervaardigt plm. 5000 drukken per uur. Een offsetpers bestaande uit één stel van drie cylinders is een z.g. „éénkleurpers Indien deze pers wordt gecombineerd met een tweede wordt een „tweekleurenpers" gevormd. Men kan op deze wijze door meerdere stellen cylinders in één machine te combineren een vijf- of meerkleurenpers verkrijgen. Dit be tekent dus dat men in één gang meerdere kleuren kan drukken. Een belangrijk winstpunt van de offsetdruk is dat de druk vanaf het rubber kwalitatief beter is dan direct van de plaat. Tussen de eerste offset-pers en de nieuwste pers bevindt zich vanzelfsprekend een grote ontwikkelings gang. De plaats van de cylinder, de in- en uitleg, de bouw enz. zijn op vele verschillende wijzen uitgevoerd en het is niet de bedoeling van deze beschouwing hierop nader in te gaan. Eén ding is ongewijzigd gebleven, n.l. het principe. Voor de offsetdruk worden verschillende materialen als beelddrager toegepast, zoals zink-, aluminium-, bi- en trimetaalplaten. Laatstgenoemde platen zullen alleen worden gebruikt bij een zéér grote oplage (boven 1.000.000). De zinkplaat wordt vrijwel niet fig. 28 Eén- kleur offsetpers meer gebruikt. Tegenwoordig worden platen in de handel gebracht die reeds voorzien zijn van een gevoelige laag (o.m. ook een diazo- laag). Op deze platen kan, zonder verder enige voorbehandeling te verrichten, het te drukken beeld direct worden gekopieerd. De moderne offsetpers is volautomatisch, in- en uitvoer van het papier geschieden geheel mechanisch, de bevochtiging wordt geregeld, De reproduktie van een éénkleurige kaart is een betrekkelijk eenvoudige bezigheid. Men kan hier volstaan met het drukklaar vervaar digen van één plaat. Het drukken van méér- kleurige kaarten vereist meerdere handelin gen. Voor elke kleur in de kaart zal een zgn. deelcalque of deeltekening moeten worden vervaardigd. Dit kan d.m.v. de reeds behandelde astralon- kopie geschieden of door toepassing van de

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 16