389 toonstelling gehouden in het Provinciehuis te Utrecht. Deze tentoonstelling van kartogra- fisch materiaal, door dr. ir. C. Koeman offi cieel geopend, geeft een beeld van de ontwik keling van verschillende Nederlandse steden, voornamelijk van de vier grootste. Naast oude en nieuwe kaarten van deze vier echter zag men ook kartografisch nieuws van bijv. Groningen, Assen, 's-Hertogenbosch, Nijmegen en Maastricht. Het was prettig te constateren dat verschei dene stukken van de in Geodesia meermalen genoemde collectie Moll uit de Universiteits bibliotheek waren overgebracht in de pu blieke belangstelling. Dit moest vaker gebeu ren. Gelegenheden daarvoor kunnen gemak kelijk gevonden worden. Er kwam hier in elk geval uit de collecties Ackersdijk en Moll, uit de gemeentebiblio theek Nijmegen en de gemeente-archieven van Utrecht en Amsterdam heel wat werk te voorschijn. Van het Amsterdamse huis J. Covens C. Mortier zagen wij o.m. Den Bosch 1750, een sober bewerkte plattegrond van Groningen van 1750, en Maastricht 1750, van R. en J. Ottens Utrecht op schaal 1 5650 en van Mortier, Covens en Zn. een uitgave van 1800 van Rotterdam naar de opmeting van A. Munro, verlucht met schietende oor logsschepen, met scheepswerf in vogelvlucht en 16-delige, gekleurde windroos. Het overzichtelijk opgestelde materiaal gaf een goede gelegenheid tot vergelijking van druk- en tekenmethoden. Op verscheidene plaatsen kon men nagaan, hoe hardnekkig oude grenzen door de eeuwen heen stand kunnen houden. Uitstekend uitgevoerde reprodukties in immi- grafiedruk. bijv. van Noviomagum (1572), brachten ons nader tot de periode, toen men nog voldoende tijd vond voor kaartversie- ring. Dit neemt niet weg, dat de moderne (topogra fische- en uitbreidings)-plans met hun hel dere, harmonisch verdeelde kleuren niet ook de aandacht ten volle waard zouden zijn. De vele studenten van de HTS en hun leraren zullen dat zeker beamen. Door de aanwezigheid van kaartwerk uit 1838 (Utrecht) bleek nog, dat men al spoedig na de invoering van het Kadaster de voor handen kaarten ook reeds voor andere dan zuiver kadastrale doeleinden gebruikte (ge tuige een opmerking: ,,de kadastrale opmeting gevolgd" op werk van Van der Monde en Dannenfelser) Even „nakaarten" over de kartografie der Nederlandse stadsuitbreidingen sinds het midden der 19e eeuw was naar onze mening wel de moeite waard. W. K. Nieuwe Aanvragen voor Ruilverkaveling Aangevraagd werd de ruilverkaveling van de blokken Assendelft II en III onder de gemeen ten Assendelft, Beverwijk, Heemskerk en Uitgeest ter totale grootte van ca. 1060 ha. VOORLICHTINGSDAG NEDERLANDS GENOOTSCHAP VOOR DOCUMENT- REPRODUKTIE Op 11 oktober jl. had het Nederlands Ge nootschap voor Documentreproduktie een z.g. voorlichtingsdag georganiseerd, speciaal afgestemd op gemeenten, provincies en waterschappen. Er stonden een 5-tal onder werpen op het programma, te behandelen door evenzovele sprekers. Over „De waarde van een toepasbaarheids- onderzoek alvorens tot aankoop van repro- grafische apparatuur wordt overgegaan" sprak de heer C. L. Beydals, adviseur van de Rijkskantoormachinecentrale, die tot enige praktische wenken kwam, door te verwijzen naar leden van het genootschap, die bepaalde machines in gebruik hebben en waarvan de adressen bij het secretariaat verkrijgbaar zijn. Daarnaast wil ook zijn dienst de middelgrote gemeenten gaarne van advies dienen, waar aan de voorzitter in zijn samenvatting toe voegde dat z.i. ook de adviezen van de handel betrouwbaar zijn. De heer Raadman van Rank Precision Industries (Holland) N.V. sprak over Xerografie, waarvoor momenteel veel belangstelling bestaat, een procédé met interessante voordelen, waarover in dit blad 1962/2) reeds uitvoerig is geschreven. Drs. A. de Rooy, voorzitter van de Neder landse Bond van Copieerders en Klein-Off- setdrukkers behandelde hierna „Het econo misch aspect van een klein-offset installatie". Hij adviseerde de aanschaffing goed te over wegen, omdat een behoorlijke vakkennis spe ciaal opgeleid personeel vraagt en een juiste kostprijsberekening noodzakelijk is, omdat met speciale factoren rekening moet worden gehouden. Na de middagpauze sprak de heer W. Both, chef archief van Van Leers' Vatenfabrieken

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 27