MUTATIES 390 te Amstelveen over het onderwerp: Micro- kaart en postbehandeling", die interessante toepassingen besprak van de microkaart ten behoeve van de administratie. De laatste spreker ir. J. A. C. E. van Roer- mund van de Topografische dienst te Delft behandelde ,,De topografische kaartering en haar contacten met gemeenten en provincies". Hij vindt het prettig op deze manier eigen moeilijkheden en mogelijkheden naar voren te kunnen brengen als bijdrage in een goede samenwerking. Het is niet de bedoeling een technische verhandeling te geven, maar te spreken over die onderdelen, die van belang kunnen zijn voor andere diensten. Spr. laat dan enige materialen de revue pas seren, die tegenwoordig als .beelddrager" worden gebruikt, waarna hij meer uitvoerig stilstaat bij de steeds meer toegepaste gra- veertechniek. Hierbij worden de lijnen met een naald in een aangebrachte laag getrokken, waardoor gemakkelijk, en sneller dan met de trekpen, constante lijndikten worden ver kregen. Een en ander wordt illustratief ver duidelijkt. Hij memoreert dat in samenwerking met de Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat een hoogtekaart van Nederland op schaal 1 10.000 is ontstaan, waarvan onlangs de eerste exemplaren zijn gereed gekomen. Vervaardigd is voorts een kaart voor het Centraal bureau voor de Statistiek, waarop is aangeduid de oppervlakte van de gemeenten en o.a. die van de weide- en landbouwgron den, die behalve aan de gemeenten ook aan de Rijksdienst voor het nationale plan be schikbaar gesteld wordt. Het is bekend dat ook aan het kadaster ge gevens over de oppervlakte van gemeenten worden gevraagd, hetgeen niet alleen dubbel werk betekent, maar altijd verschillen op levert, aldus spreker. Daarnaast kunnen film calques aan de gemeenten geleverd worden, die hiervan zelf lichtdrukken kunnen vervaar digen. De topografische dienst voert voorts particu liere opdrachten uit, zoals het drukken van toeristische kaarten. Opdrachten voor terrein werkzaamheden kunnen evenwel niet worden geaccepteerd, omdat hiervoor geen personeel beschikbaar is. Wel kan het luchtfotoarchief worden geraadpleegd en in eigendom ver kregen, behalve van die gedeelten, waarvoor dit niet door de generale staf is toegestaan (schaal 1 20.000). Spr. doet dan een beroep op de aanwezigen als vertegenwoordigers van diverse overheidsinstanties om bij de topogra fische kaartvernieuwing, die om de negen jaren, voor sommige gedeelten om de vijf jaren, plaats vindt, de verkenners de ge vraagde gegevens te verstrekken, vooral waar het de juiste plaatselijke benamingen betreft. Ten aanzien van de gemeentegrenzen uitte de inleider kritiek op de wijze waarop sommige gemeenten hun gebied trachten te vergroten en op de geringe medewerking van de provin ciale staten waar het een gemeentegrens be treft, die gevormd wordt door een beek of riviertje waarvan de loop is veranderd, om dat geen maatregelen worden genomen de betreffende gemeentegrens er mee in overeen stemming te brengen. Het N.G.D. kan op een zeer druk bezochte en vruchtbare voorlichtingsdag terugzien. G. F. LINNEN BAND Voor het inbinden van de 4e jaargang van Geodesia kunt u weer een band bestellen. Tot 25 januari a.s. kunt u dit doen door over schrijving van 3,75 op girorekening 77.693 t.n.v. n.v. Drukkerij Schotanus Jens te Utrecht met vermelding: band Geodesia. De banden worden geleverd met goudopdruk op rug en plat en in februari verzonden. Na 25 januari kunnen geen bestellingen meer worden uitgevoerd. Voor het inbinden van de le, 2e (in één band) en 3e jaargang hebben we nog enkele banden in voorraad. Zij die hier prijs op stellen kunnen deze ook op bovenvermelde wijze in hun bezit krijgen. Provinciale Waterstaat van Drenthe, afdeling Landmeten Aangesteld m.i.v. l-10-'62 als opz. tek. 3e kl. o.a.: J. Sikkens. Dienst voor het Gemeentelijk Grondbedrijf, afdeling Landmeten, 's-Gravenhage In dienst getreden per l-ll-'62 als tek. C: G. A. Vrouwenfelder; als tek. B: G. S. M. Gram. Landmeetkundige Dienst van Gemeentewerken, Hoogeveen In dienst getreden per 15-11- 62 als tek. A: G. J. ter Voorde. Landmeetkundige Dienst Nederlandsche Heidemaatschappij In dienst getreden per 1-11 -'62 als opz.: D. A. M. Hiinneman: per l-12-'62 als adsp. techn. ambt.: W. Heil.

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 28