,Wa[('s ,en wa!,d°et van de gemeente Zwolle? 370 de landmeetkundige afdeling van de dienst Openbare Werken door A. Kamp In een artikelenreeks als deze zal het steeds moeilijker worden iets leesbaars te produceren over de landmeetkundige afdeling van een ge meente. Immers de organisatie en de werk zaamheden zullen bij al deze afdelingen bijna geen verschillen vertonen en een opsomming hiervan zou dan neerkomen op een herhaling van een vorig artikel. De opbouw van een landmeetkundige afdeling kan bij de ene ge meente wel eens iets moeizamer verlopen dan bij een andere, terwijl ook de werkzaamheden wel enige nuanceverschillen kunnen vertonen. Een bijzonder goed organisatieschema kan men aantreffen in het rapport: .Landmeet kundig werk in middelgrote en kleinere ge meenten hetwelk in 1954 werd uitgebracht door de Vereniging van Landmeetkundigen. Er was eens een gezapig en rustig ambte- narenstadje, ergens in de provincie Overijssel, waar de industrie werd geweerd en de bur gerlijkheid hoogtij vierde. Na 1945 sliep dit stadje nog eventjes door, totdat het in 1950 heel zachtjes ontwaakte om tot de ontdek king te komen dat Zwolle haar tijd had verslapen. Er moesten op korte termijn woningen komen, industrieterreinen worden geschapen, bruggen gebouwd, sportvelden aangelegd enz. Daarvoor was de personeels bezetting van Openbare Werken volkomen ontoereikend en binnen tien jaar werd het aantal technici dan ook verzesvoudigd. De oude gemeente-opzichter (die alles kon) ging verdwijnen, terwijl de vak-specialisten hun intrede deden tijdens deze enorme ontwikke ling. Bij het ontwerpen van uitbreidingsplan nen en het bouwrijp maken van terreinen werd al spoedig de behoefte gevoeld aan be trouwbaar kaartmateriaal en een nauwkeurige maatvoering. In 1955 werd daarom een land meetkundig personeelslid aangesteld, waar mee de oprichting van de landmeetkundige afdeling een feit was geworden: de kaarten- makerij kon dus een aanvang nemen. Nu is dat kaarten maken een bijzonder tijdrovende bezigheid en van één man valt dan ook niet te verwachten dat hij binnen afzienbare tijd, naast de maatvoering van diverse werken, ook nog kans ziet om een stad met 56.000 in woners op te meten en in kaart te brengen. Uitbreiding van het personeel was dan ook spoedig aan de orde, en momenteel bedraagt de personeelsbezetting: 1 technisch hoofdambtenaar 1 technisch ambtenaar le kl. 1 technisch ambtenaar 1 tekenaar B 1 leerlingtekenaar 4 meetassistenten Het aanwezige instrumentarium bestaat uit: Wild T2 2 Wild N2 Wild N10 Zeiss Ni2 (met planparallelle glasplaat en Invar-baak voor nauwkeurigheidswater passingen) Optische pantograaf (Procota) Kaarteerinstrument Roltransporteur Schijfpoolplanimeter Ott Elektrische rekenmachine (Madas) De gemeentekaarten, schaal 1 500, zijn voor ongeveer een derde gedeelte van de bebouw de kom gereed, doch voor het opmeten en kaarteren van de rest is momenteel bijna geen tijd beschikbaar. Deze tijd wordt opgeëist voor de nieuwe woonwijken welke verrijzen en voor het bouwrijp maken van diverse in dustrieterreinen. Naast deze gemeentekaar ten, waarop praktisch alles staat aangegeven, worden kadastrale ondergronden voor uit breidingsplannen vervaardigd en verder kleine situaties (z.g. aktekaartjes) voor grondtransacties, onteigeningskaarten, maten- plans, hoogtekaarten en zo maar voort. De „normale"' berekeningen, metingen en waterpassingen vormen wel de hoofdschotel van het landmeetkundige menu, doch het zijn de aperitiefjes die de smaak van het geheel verhogen. In beknopte vorm zullen enige worden aangetipt: Peilingen in rivieren, kanalen, grachten en kolken. Grondboringen ten behoeve van civiele werken. Uitzetten van rooilijnen en vaststellen van vloerpeilen (eventueel in overleg met de architect) Revisiemeting van de diepteligging van oude rioleringen.

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 8