371 Mogelijke en onmogelijke werkzaamheden in verband met het saneringsplan voor de bin nenstad. Deformatiemetingen aan een historisch ge bouw (20 cm uit het lood!), een rioolwater zuiveringsinstallatie, het keldercaisson van een basculebrug en aan een hele serie kade muren, waarvan er inmiddels twee door mo derne damwandconstructies zijn vervangen. Van verscheidene punten van deze kade muren worden periodiek de volgende gege vens opgenomen: hoogteligging van de dekzerk, helling van de kademuur, aanmeting aan een meetlijn, gelegen bui ten een eventueel zettingsgebied. Met behulp van deze gegevens kunnen even tuele zettingen niet slechts geconstateerd worden, doch hieruit kunnen tevens conclu sies worden getrokken over de oorzaak van deze zettingen (breken van ankerstangen, doorbuigen van palen en schoorpalen, af schuiven van kespen e.d.). Plaatsbepaling in coördinatenvan een aan tal viaducten in de Rijksweg nr. 28. Als voor waarde hierbij gold dat, om financiële rede nen, deze viaducten alle zuiver haaks op de rechtstand respectievelijk bogen of over- gangsbogen moesten worden geprojecteerd. Deze voorwaarde was bijzonder bezwaarlijk omdat aan één zijde van de rijksweg reeds bebouwing gerealiseerd was en er slechts weinig ruimte beschikbaar bleef om het stra tenplan behoorlijk op deze haakse viaducten aan te sluiten. Bij deze berekeningen kwam dus de verkeerstechniek een hartig woordje meespreken. Maatvoering van bruggen, waarbij naast de lengte-as tevens enige dwarsrichtingen wer den uitgezet voor landhoofden en pijlers. Vooral bij basculebruggen is dit millimeter werk omdat de klap van de brug op de fa briek wordt vervaardigd en later op het werk dus precies moet passen. Maatvoering van een kademuur met een tweetal tegengestelde bogen en de nodige ge deelten rechtstand. Deze kademuur werd ge heel in het water opgebouwd met van te voren op de wal gefabriceerde betonnen ele menten. De maatvoering werd vrij lastig om dat ter plaatse ruim drie meter water stond en het geheel dus buiten het werk diende te

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 9