Nederlandsche Heidemij.? Wat is en wat doet de Landmeetkundige dienst van de 10 door M. L. Veen, Ing. De beantwoording van de hierboven gestelde vraag is eigenlijk een beantwoorden van een hele serie vragen tegelijk, die uiteenvallen in twee groepen, namelijk de antwoorden op de ,,Wat is vraag en de antwoorden op de ,,Wat doet vraag. Wanneer we eerst de ,,Wat is vraag eens aan een nadere beschouwing onderwer pen, blijkt dat het antwoord daarop heel kort kan luiden: ,,De landmeetkundige dienst van de Nederlandsche Heidemaatschappij is als iedere andere aan een bedrijf of dienst ver bonden landmeetkundige dienst of -afdeling een dienst met een dienende taak. waarvan de aard bepaald wordt door het bedrijf of de dienst waaraan ze verbonden is. Deze die nende taak bestaat in het verschaffen van de voor de werkzaamheden van het betreffende bedrijf benodigde kaarten, Het is echter niet de bedoeling van dit artikel, dat we er ons met een dergelijk algemeen ant woord afmaken, want dit antwoord zou van toepassing zijn op iedere dienst waaraan in deze rubriek een artikel wordt gewijd en de lezer van Geodesia zou daarmede eigenlijk niets wijzer worden over de specifieke aard van de betrokken dienst. Wanneer we der halve meer in bijzonderheden op de gestelde vraag in willen gaan, komt dat neer op een in de eerste plaats meer in bijzonderheden ingaan op de aard van het bedrijf waartoe de dienst behoort, in casu dus op de aard van de Nederlandsche Heidemaatschappij. In het voorgaande artikel is u reeds verteld wat de organisatievorm van deze 75-jarige is en wat haar doelstellingen zijn. Hierop willen we thans niet verder ingaan. Uit een en ander valt echter te concluderen dat de diensten die de landmeetkundige dienst van de Neder landsche Heidemaatschappij verleent in de eerste plaats liggen in het vlak van de cul tuurtechniek. Dit brengt weer mee, dat deze diensten zich in de eerste plaats zullen uit strekken over werkzaamheden op het platte land, al is het mede door het steeds meer verdwijnende onderscheid tussen stad en platteland nodig het woord „platteland" hier ruim op te vatten. Een tweede factor, die de aard van de dienst mede bepaalt, is het feit dat de werkzaamheden van de Nederlandsche Heidemaatschappij zich uitstrekken over het gehele land. waardoor een organisatievorm nodig is, die de uitvoering van werkzaam heden waar ook in Nederland mogelijk maakt, zonder dat daardoor de kosten van soortge lijkewerkzaamheden op verschillende plaatsen verschillend van hoogte worden. Een derde en zeer belangrijke factor is de verschillende geaardheid van de werkzaamheden van de maatschappij, die tengevolge hebben dat aan zeer verschillende soorten van opdrachten moet kunnen worden voldaan, hetgeen een grote flexabiliteit van de dienst nodig maakt. Een dienst die aan al deze eisen voldoet, is natuurlijk niet maar zo plotseling uit de grond gestampt, maar deze moet geleidelijk worden opgebouwd. Dit is dan ook geschied. Met de opbouw van de landmeetkundige dienst als zelfstandige dienst werd begonnen in 1950. Ook voordien werd er echter reeds lang bij de Heidemii gemeten en gewaterpast en op dt „cursus", zoals de huidige Hogere- en Mid delbare Bosbouw- en Cultuurtechnische School vroeger heette, welke cursus oorspron kelijk alleen bedoeld was als een opleiding voor de opzichters van de maatschappij, werd ook reeds lang les gegeven in landmeten en waterpassen. Het boekje „Landmeten en Waterpassen" van H. J. van Leusen, dat in 1914 het licht zag en sindsdien vele malen werd herdrukt en dat speciaal met het oog op deze lessen werd geschreven, is daarvan

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 10