12 Kaarteren met de coördinatograaf van Haag-Strcit. Foto Nederlandsche Heidemaatschappij een onvolledige indruk maken of in ieder geval een onvoldaan gevoel achterlaten. We zullen daarom trachten ook hier een wat uit voeriger beeld te geven van de aard van de diverse werkzaamheden, al is het dan ook niet mogelijk een limitatieve opsomming te geven van alle werkzaamheden, omdat nooit gezegd kan worden welke opdrachten er nog zullen komen. Wanneer we het werk van de landmeetkun dige afdelingen bij de districten onder de loep nemen, dienen daarbij in de eerste plaats genoemd te worden de situatie-metin gen ten behoeve van de voorbereiding van wegen- en ontwateringsplannen en de bepa ling van de voor de uitvoering van dergelijke plannen benodigde grondafstandgegevens. Een belangrijke plaats nemen verder de me tingen in voor de voorbereiding van uitbrei dingsplannen voor gemeenten die niet over een eigen landmeetkundige dienst beschikken, evenals situatie-metingen voor het ontwerpen van recreatieplannen e.d. Zoals reeds gezegd bestaan de werkzaam heden van de landmeetkundige dienst zelf in hoofdzaak uit de voorbereiding, realisering en afwerking van ruilverkavelingsovereenkom sten. Voor een beeld van hetgeen daarvoor nodig is verwijzen wij naar de artikelen over dit onderwerp in Geodesia 1960 nummers 1 en 9. Slechts dient nog te worden opgemerkt, dat bij de voorbereiding en het tot stand brengen van grotere ruilverkavelingsovereen komsten op grote schaal gebruik wordt ge maakt van ponskaarten, waarop de kadastrale gegevens worden opgenomen en vervolgens mechanisch verwerkt. Als voorbeeld van de zich steeds uitbreidende activiteit op dit gebied laten we hieronder een staatje volgen van de in de loop der jaren tot stand gebrachte ruilverkavelingsovereen komsten:

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 12