de kaart van palestina 15 do or W. Koopmans, oud-ambtenaar van het kadaster Omstreeks het begin van de 19e eeuw was er waarschijnlijk geen gebied naar de opper vlakte vergelijkbaar met Palestina dat zo zeer in de belangstelling stond als het Heilige Land. Honderden hebben over hun bezoeken ge schreven, velen hebben van hun reizen kaar ten getekend, waarop in details de route met rivieren, bergen, steden en volkeren. Een wel zeer ijverig bibliograaf, Rcinhold Röhricht, heeft meer dan 1500 boeken over reizen en pelgrimstochten naar Palestina vóór het jaar 1800 gecatalogiseerd, en meer dan 300 kaar ten van het gehele land of van een gedeelte er van, ontstaan tussen de 4e en de 18e eeuw. Belangstellenden zullen hierover veel kunnen vinden in ,,Bibliotheca Geographica Palesti- nae, Berlin 1890,, en in Archeology and the Old Testament" van Professor James B. Prit- chard, Princeton University Press 1958, de zelfde die o.m. ook uitgaf Ancient Near East Texts relating to the O.T." en vooral ge prezen werd om- zijn uitgravingen van de bijbelse stad Gibeon, ongeveer op de plaats van het tegenwoordige Tell-en-Nasbeh ten noorden van Jeruzalem. Dat Palestina zo vaak in kaart werd gebracht is niet vreemd, als men bedenkt dat het voor de gehele westerse wereld een terra sancta was. Maar niet alleen vroomheid en nieuws gierigheid waren de redenen voor een niet- aflatende aardrijkskundige belangstelling. Immers, men meende dat Palestina (met Jeru zalem) het werkelijke centrum van de gehele wereld was! Zich geheel verlatende op de onfeilbare autoriteit van de Schriften beeldden de kaartenmakers de wereld in cirkelvorm af met de stad Jeruzalem als de kern. Zo drukte onder meer de maker van de 13e eeuwse wereldkaart, bewaard in de kathedraal van Hereford in Engeland, deze orthodoxe kijk op de aardrijkskunde uit in een mooi ge kleurde kaart. Wij hebben dit stuk ook ge noemd in ons artikel ,,Kartografie in Geo- desia, 2e jaargang, nr. 5. Maar bij al die kartografische produkten in 15 eeuwen steunde men toch voornamelijk op theologie, vrome legenden en vermoedens. De reizigers volgden veel betreden paden. Zij waren er helemaal niet op uit, de richtingen juist aan te geven of wel afstanden en hoeken nauwkeurig te meten, ook al zouden zij daar toe in staat zijn geweest. Zij waren er tevre den mee, kritiekloos mee te gaan met de tra dities. zoals gidsen en bewakers van heilige plaatsen deze maar al te graag aan hen op drongen. Oude plaatsen werden op deze kaarten aan geduid zonder verwijzing naar latere namen en grenstekens, welke reeds bekend waren. Samenhang met het terrein ontbrak dan ook meestal. Als men de laatste en meest gedetail leerde kaart van Palestina neemt dat is de kadastrale kaart van 1930 en men zoekt bekende bijbelse plaatsnamen, dan vindt men steden als Acre. Beersheba, Bethlehem, Gaza, Hebron, Jericho, Jerusalem, Nazareth en Ti berius. Maar op de nieuwste plans van dit zo historie-rijke land vindt men niet Samaria, Bethel, Lachish, Anathoth, Gibeah, Megiddo, Beth-shan of de meer dan 600 andere namen die in de bijbelse geschiedenis van het gebied ten westen van de Jordaan tussen Dan en Beersheba voorkomen. Het gedeeltelijk herstel in de laatste ander halve eeuw van de verloren gegane kaart van Oud-Palestina eist twee dingen: een nauwkeurige meting van het land en zijn dor pen, ruïnes, bergvalleien en watervallen, en het vinden van een zékere identificatie methode voor deze zichtbare schatten met de namen, voorkomende in de vele bijbelse bronnen. Noch godsdienstige devotie, noch een kruis tocht bevorderde de vervaardiging van een aan die voorwaarden voldoende modernere kaart op grote schaal. Het was immers de kaart op vijf grote bladen, die een onderdeel vormde van Napoleon Bonaparte's campagne in Palestina in 1799. waardoor hij trachtte zijn troepen in Egypte te beschermen tegen aanvallen van het Turkse leger in Syrië. Toen Napoleon in 1798 in Alexandrië aankwam, was hij vergezeld door een groep geografische ingenieurs onder leiding van Testevuide, die later werd vervangen door Pierre Jacotin. Op deze Jacotin rustte toen de verantwoordelijk heid, de reis van de viermaands-expeditie in kaart te brengen. Hij slaagde er in 426 plaat sen langs de route te meten en op vijf bladen te kaarteren. Ze werden enige jaren later in Parijs gepubliceerd.

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 15