75 JAAR de nederlandsch heidemaatschappij 5 Op 5 januari 1963 bestond de Nederlandsche Heidemaatschappij 75 jaar, welk feit op 29 januari a.s, te Arnhem zal worden her dacht. Tegelijk daarmede wordt de nieuwe kantoorflat officieel in gebruik genomen. Aan deze feestelijkheden wordt mede luister bij gezet door de aanwezigheid van H.M. de Ko ningin en Z.K.H. Prins Bernhard. Er bestaat stellig aanleiding tot het memo reren van dit jubileum in dit tijdschrift, omdat deze Vereniging ten algemene nutte"onder hoge bescherming van respectievelijk H.M. Koningin Wilhelmina, H.M, Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, in de afgelopen driekwart eeuw is uitgegroeid tot een werk organisatie, die niet slechts in Nederland, maar over het grootste deel van de wereld haar activiteiten ontplooit en daarbij ook de landmeetkunde op een uitgebreid terrein be oefent. Dat de Nederlandse landbouw aan het einde van de vorige eeuw door een crisis zonder weerga met de ondergang bedreigd werd, was niet slechts het gevolg van de reusachtige uitbreiding van het landbouw-areaal in de Verenigde Staten en Canada. Verouderde methoden van grondbewerking, onvoldoende kennis van gewassen, fatale achterstand op het gebied van onderwijs en voorlichting en ondoelmatige bedrijfsvoering, hebben hier in niet mindere mate toe bijgedragen. Het bestuur van de Geldersch-Overijsselsche Maatschappij van Landbouw begreep in 1886 dat slechts krachtig ingrijpen een ramp kon voorkomen. Zij belastte een commissie met de bestudering van het werk van een Deense Heidemaatschappij, die toen al twintig jaar ervaring had met het verbeteren van land bouwmethoden en van de bodemgesteldheid. Het rapport van deze commissie gaf de stoot tot de oprichting van de Nederlandsche Heidemaatschappij en in de statuten van deze vereniging vindt men een doelstelling, die in haar veelomvattendheid mede van toepassing is op het werk dat tegenwoordig in het bui tenland wordt verricht. Het 50 jaar oude hoofdkantoor van de schepping van de architect K. P. C. de Bazel, thans zetel van de Directie Buitenland, en het zojuist in ge bruik genomen nieuwe hoofdkantoor, schepping van het architectenbureau Berghoef en Klarenbeek. Sym bolen van ontwikkeling en ,,bij de tijd" blijven. Foto Nederlandsche Heidemaatschappij

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 5