Wij doen daar een greep uit: het geven van adviezen, het verstrekken van inlichtingen, het opstellen van plannen en begrotingen, het instellen van onderzoekingen naar de gesteld heid van de grond en van de viswateren: het voor rekening van derden uitvoeren, aanleg gen en instandhouden van: ontginningen, be bossingen en beplantingen, bevloeiings- en grondverbeteringswerken, rivier- en beeknor maliseringen en kanalen, verkeers- en afvoer- wegen en wegverbeteringen, het tot stand brengen van ruilverkavelingen, het opleiden van deskundig personeel. De „mannen van het eerste uur", de oprich ters van de Nederlandsche Heidemaat schappij, zullen zeker niet vermoed hebben dat het terrein van werkzaamheid zich zou gaan uitstrekken tot ver buiten de landsgren zen en vooral niet dat het wereldomvattend zou worden. Wie kon, vanuit die tijd, de dynamische, ja, revolutionaire ontwikkeling van de twintigste eeuw voorzien? Wanneer men echter, gewapend met de feitenkennis van heden, terug kijkt naar 5 januari 1888. dan ziet men hierin metterdaad een logische expansie. Immers, dezelfde motieven die toen tot de oprichting van de Maatschappij de stoot gaven, gelden sedert 1952 voor het ontplooien van activiteiten in de ontwikkelingsgebieden elders in Europa en in de andere werelddelen. Was in het laatst van de vorige eeuw de nood toestand, waarin de Nederlandse landbouw verkeerde, aanleiding om de handen ineen te slaan, vandaag gevoelen wij ons mede verant woordelijk voor het welzijn van volkeren, waarvan het bestaan destijds nauwelijks tot ons was doorgedrongen. Door de moderne communicatiemiddelen, door de politieke ont wikkelingen en het groeiend besef van ver antwoordelijkheid voor elkander en de weten schap dat zij de zorg voor hun welzijn van het „rijke westen" niet kunnen ontberen, zijn zij ons nabij gekomen en zijn hun belangen mede de onze geworden. Ongetelde massa's mensen in deze wereld ver keren op een zo laag levenspeil dat zij voort durend in hun bestaan bedreigd worden door honger, ziekte en ontbering. Dit feit vormt de grootste uitdaging waarvoor onze generatie geplaatst wordt en wie er zich eenmaal reken schap van gegeven heeft, dat wat men ook doet aan de opvoering van de bodemproduktie, bijvoorbeeld door erosiebestrijding of door irrigatie, dit altijd eenvoudig betekent: méér eten, minder ellende, die kan ook rustig spre ken van de zegeningen van de heden daagse wetenschap en moderne techniek. Voorzover dit ons eigen land betreft is dit tastbaar geworden in het grote aandeel dat de Heidemaatschappij heeft gehad in de opvoe ring van de produktiviteit van eigen bodem. Uitgestrekte arealen, vroeger verlaten en on toegankelijke moeras- en veengebieden en eertijds onvruchtbare zandgronden en heide velden zijn herschapen tot bloeiende land bouwgebieden. Door ruilverkavelingen zijn destijds geïsoleerde boerderijen thans door Foto Nederlandsche Heidemaatschappij Ploegen vroeger (en in oorlogstijd)

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 6