■m goede wegen verbonden met het hoofdver- keersnet, terwijl de vroeger vaak wijd ver spreide gronden van deze bedrijven heringe deeld en gecentraliseerd werden. Ook het aan het einde van de vorige eeuw met ondergang bedreigde bosbezit van ons land heeft, mede door de werkzaamheid van het Staatsbosbeheer ingesteld kort na de oprichting van de N.H.M. de aandacht van de thans jubilerende maatschappij gehad. In weerwil van de enorme bevolkingsaanwas, uitbreiding van steden en industriekernen en van het wegennet, kan van een opmerkelijke ontwikkeling van de bosbouw gesproken wor den. Die prachtige bossen, onontbeerlijk voor de recreatie, vormen een even schone als wel dadige afwisseling in het Nederlandse land schap, door buitenlandse toeristen terecht ge roemd en gezocht. Nog steeds: Probleemgebieden Waterbeheersing en watervoorziening hebben steeds een markant onderdeel uitgemaakt van de werken voor opvoering van de bodempro- duktie, die thans reeds, per eenheid van opper vlakte, tot de hoogste ter wereld behoort. Maar het is een illusie te menen, dat op dit gebied, na 75 jaren intensieve werkzaamheid, op lauweren kan worden gerust. Integendeel, Nederland heeft nog ettelijke probleemgebie den, waar de hier geschetste ontwikkeling nauwelijks of niet haar heilzame invloed heeft doen gelden. Wateroverlast in perioden van overvloedige regenval, watertekort in droge tijden zijn allerminst zeldzame verschijnselen en veroorzaken nog steeds onnoemlijke schade. Dit leed is pas geleden wanneer ook daar de cultuurtechniek zal hebben inge grepen. Nog zijn er de streken met geïsoleerde boe renbedrijven, met onrendabele landbouwgron den tengevolge van onverantwoorde versprei ding of slechte bodemgesteldheid, oorden die een in het oog vallend contrast vormen met die streken waar wetenschap en techniek, be grip voor de eisen van de tijd, besef voor nauwe en harmonische samenwerking een verrassende ontplooiing hebben mogelijk ge maakt. en ploegen nu. Foto Nederlandsche Heidemaatschappij

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 7