9 Foto Nederlandsche Heidemaatschappij Een meetploeg aan het werk in Rwanda Urundi. wordt gewerkt. Dit stelt bijzondere eisen aan de medewerkers, waaraan zij tot hiertoe goed hebben voldaan. De grote variatie van problemen, waarmee men te maken krijgt, ver eist dikwijls de inschakeling van specialisten en deskundigen, die niet aan de N.H.M. zijn verbonden. In die gevallen wordt een beroep gedaan op bevriende instituten, instellingen en bedrijven, teneinde voor speciale gevallen de medewerking te verkrijgen van hun per soneel. Zulk een beroep wordt maar zelden tevergeefs gedaan. In deze buitenlandse bedrijvigheid vervullen de werkmaatschappijen een belangrijke rol. De n.v. Itaco fungeert daarbij vooral als studiebureau, adviseert en ontwerpt plannen. De n.v. Lareco is speciaal belast met de uit voering van werken met bijbehorende plannen. Haar werk in Suriname bijvoorbeeld is bij zonder spectaculair, zoals in het jongste jaar verslag uitvoerig is beschreven. Ook mag ver meld worden het werk van Nedeco in Irak, waar een zeer omvangrijk project voor water beheersing, irrigatie en bodemverbetering in uitvoering is. Het zijn maar enkele voorbeel den die hier genoemd worden; het totaal om vat enkele honderden. In het algemeen is in de overzeese ontwikke lingsgebieden het streven gericht op het „self supporting'' maken van de autochtone bevol king. Westerse kennis en ervaring worden beschikbaar gesteld met het doel de bevolking vertrouwd te maken met de moderne cultuur- techniek. In wezen een export van diensten dus, maar in feite óók een zeer reële bijdrage in de strijd tegen honger en nooddruft. De werkorganisatie van de N.H.M. gaat een nieuwe toekomst tegemoet. Zij zal daarbij haar eigen aard behouden maar nieuwe mid delen moeten aanwenden om aan de eisen van heden en morgen te kunnen voldoen. Naast de eigen uitvoering vergt de directie voering als cultuurtechnisch ingenieursbureau de inzet van meer daartoe bekwaam personeel. Een behoefte, die nog toeneemt, doordat het enkelvoudige werk tegenwoordig veelal wordt verdrongen door een complex van werkzaam heden, waarin geheel verschillende factoren een rol spelen. Het samengestelde plan, waar in alles is afgewogen, kan zodoende eerst recht van structurele betekenis worden. Maar ook de wijze van uitvoering, de toe passing van nieuwe machines en materialen, van nieuwe werkmethoden, vraagt voort durend kritische beschouwing. Vandaar dat in het opleidingscentrum Huis „De Voorst bij Zutphen, voortdurend besprekingen, cur sussen en scholingsdagen worden gehouden. De structurele veranderingen in de werk organisatie eisen zeer veel van de medewer kers, die de jaren door hebben uitgemunt door kennis van zaken en toewijding. Daarom kan de 75-jarige de toekomst met vertrouwen tegemoet gaan. Zij heeft haar be staansrecht wel op bijzonder overtuigende wijze bewezen.

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 9