volkshuisvesting te dordrecht? van de (fellSt V3D (^ifae WM 8H wat is en wat doet de landmeetkundige afdeling 52 door J. F. van Weelden, afd. chef Bij de dienst van Openbare Werken en Volkshuisvesting te Dordrecht (2570 ha; 84.000 inwoners) werd in 1955 een zelf standige landmeetkundige afdeling in het leven geroepen, die tot taak kreeg alle voor de gemeente noodzakelijke metingen te ver richten. Voordien verrichtte iedere afdeling van de dienst de meetwerkzaamheden die voor de be trokken afdeling nodig waren. Voor ieder uit te voeren werk werd een meting verricht in een eigen stelsel. Nadat de situatiekaart ge reed was gekomen werden de veldaanteke- ningen dikwijls niet bewaard. Toen de afdeling z'n werk begon kon niet worden gesproken van een bestaand archief van veldwerken en kaarten; er kon dus met een schone lei worden begonnen. Om dubbel meten te voorkomen werd contact opgenomen met het kadaster; hieruit is een prettige samenwerking voortgevloeid, die be rust op uitwisseling van gegevens. Bovengenoemde taakomschrijving houdt in, dat werkzaamheden van velerlei aard dienen te worden gedaan: In het terrein: Opmeten van bestaande ter reinsituaties, het uitzetten van nieuwe wegen en het verrichten van alle benodigde water passingen ten behoeve van uitbreidingsplan nen. Verrichten van metingen ten behoeve van het saneringsplan. Opmeten en waterpassen van wegen in ver band met wegverbetering. Doen van de nodige metingen voor de aanleg van kunstwerken. Aangeven van de plaats van grondboringen en sonderingen. Aangeven van rooilijn en peil voor alle nieuw bouw. Uitzetten en inmeten van nieuwe grenzen in geval van aan- of verkoop van gedeeltelijke percelen door de gemeente. Peilen van havens en het onderhouden van een raaiennet hiertoe. Uitzetten en/of aanwijzen van weggrenzen ten behoeve van de diensten die zijn belast met het leggen van leidingen. Verrichten van deformatiemetingen. Jaarlijkse controle van de peilschalen vóór de herfst. Op het kantoor: Uitvoeren van alle, voor de eerder genoemde werkzaamheden noodzake lijke, berekeningen. Vervaardigen van het kaartmateriaal, ver band houdende met de verrichte veldwerk- zaamheden. Vervaardigen van matenplans. Vervaardigen van aan- en verkoopkaartjes en het berekenen van oppervlakten in verband met grondtransacties. Onderhouden van het archief. In het kader van bovengenoemde werkzaam heden diende het net van vaste punten, dat slechts in een gedeelte van de gemeente aan wezig was te worden uitgebreid. Zo moest bijvoorbeeld een grondslag in de gehele bin nenstad worden aangebracht. Ook is een uitgebreid net van peilmerken aan gebracht ten behoeve van de te verrichten waterpassingen. Hoewel voor deze peilmer ken, voor zover mogelijk, onderheide gebou wen werden bestemd, blijkt thans, dat het toch nodig is de hoogten periodiek opnieuw te be-

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 18