53 palen. De ondergrond is blijkbaar zodanig, dat vele gebouwen niet geheel stabiel zijn. Wanneer men een aanvang maakt met de werkzaamheden ter uitvoering van een uit-» breidingsplan dient voor het uitzetten het vol gens het matenplan berekende meetlijnennet te worden verzekerd. Op vele markante pun ten worden hiervoor reeds direct kadstenen gebezigd. Het meetlijnennet wordt zodanig gekozen, dat dit ook na de realisatie van de nieuwbouw bruikbaar is. De meetlijnen vallen dikwijls samen met achterkant trottoir, of lopen hiermede evenwijdig; ze gaan niet over mogelijk aan particulieren uit te geven ter reinen en bevinden zich bij voorkeur aan die zijde van de straat, waar geen leidingen in het trottoir worden gelegd. De kadstenen staan op plaatsen, waar de kans op verstoring ge ring is. Bovendien besteedt de ambtenaar van de afdeling bestrating en riolering, die met het toezicht op het uit te voeren werk is be last, er de nodige zorg aan om zoveel moge lijk te voorkomen dat verstoring van ver zekerde punten plaatsvindt. Op deze wijze kunnen nieuwe grenzen van te verkopen ter reinen direct aan de grondslag worden inge meten. Deze methode biedt m.i. vele voordelen boven een andere, veel gebezigde, waarbij de assen van de wegen en ten opzichte hiervan de nieuwe gebouwen worden uitgezet. Voor een eventuele revisiemeting zal men dan later een geheel nieuwe grondslag moeten aanbrengen. Veel werk is verzet voor het saneringsplan van de binnenstad. Bij* de stukken, die ten behoeve van de vast legging van het plan dienden te worden overgelegd, behoorden verschillende kaarten. Overzichtskaarten schaal 1 2500 en 1 5000 waren reeds langere tijd aanwezig. Een goede kaart schaal 1 1000 diende echter nog te worden vervaardigd om als onder grond te dienen voor o.a. rooilijnenkaart, bouwverbodenkaart, bestemmingenkaart, bouwblokkenkaart, kadastrale kaart. De bestaande kadastrale kaarten schaal 1 1250 waren niet van zodanige aard, dat door vergroting goede kaarten schaal 1 1000 zouden zijn te verkrijgen. Begonnen werd met he't in kaart brengen van straatwanden. Daar, waar volgens het reeds bestaande basis-saneringsplan de bestaande bebouwing geheel dient te verdwijnen, werd zonder meer de kadastrale kaart ingepast. Ter plaatse van doorbraken, waar gehele en gedeeltelijke percelen moeten worden aange kocht, diende echter een detailmeting te wor den verricht, evenals daar, waar de nieuwe rooilijnen (vóór- en achtergevel rooilijnen) samenvallen met gevels van bestaande be bouwing. We beschikken thans over de nodige ge gevens, om adspirant-bouwers betrouwbare matenplannen op grote schaal te kunnen ver strekken. Voor de methode die wordt gebezigd bij de deformatiemetingen moge ik verwijzen naar het artikel van de heer Wagenaar van onze dienst in Geodesia van maart 1961. Meer in het bijzonder overgaande naar de kantoorwerkzaamheden kan worden vermeld, dat de moederkaarten worden gekaarteerd op schaal 1 500, waar het terreinen van woonbebouwing betreft; industriegebieden worden op schaal 1 1000 gekaarteerd. De schaal 1 500 wordt als ondergrond voor uit te voeren werken het meest gevraagd. Kaar ten schaal 1 200 en 1 1000. die ook wel worden gevraagd, zijn eenvoudig door ver groting en verkleining van de kaart 1 500 te vervaardigen. De schaal 1 500 ligt dus voor de meest gevraagde kaarten heel gunstig. De moederkaarten worden als werkkaarten gebruikt, de situatie hierop blijft in potlood staan. Zij bestaan uit een aluminiumplaat, aan beide zijden beplakt met tekenpapier; beide zijden worden inderdaad benut. Op één plaat komen twee kaarten voor, die in het gebezigde vakkaartensysteem schuin tegenover elkaar liggen en dus één punt ge meen hebben. Het is zodoende steeds moge lijk twee aan elkaar grenzende kaarten naast elkaar te leggen. Het behoeft geen betoog, dat het gebruik van de beide kanten van de platen besparend werkt, niet alleen op de kosten, maar ook op de archiefruimte, het is dus een wezenlijk voordeel. De tekenaar dient natuurlijk wel enige zorg te besteden aan het schoonhouden van z'n tekenbord. Voor de moedercalques worden de mate rialen permatrace, truscale, enz. gebezigd. Het vervaardigen van kaarten op andere schaal dan de moederkaart geschiedt, wan neer het niet geheel langs mechanische weg plaatsvindt, met behulp van de omnigraph, een optische pantograaf, waarvan er thans meerdere in ons land in bedrijf zijn, doch waarvan het eerste exemplaar in Nederland bij onze dienst in gebruik werd genomen. Als schaduwarchief worden in een ander ge-

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 19