TEKENAARS BUREAU FROGER DELFT vraagt voor de AFD. STEDEBOUW met ervaring in stedebouwkundig of kadastraal of topografisch of landmeetkundig tekenen 60 vlak, volgens een bepaald projectiesysteem en met bepaalde tekens voor het aangeven van over het algemeen zichtbare kentekenen als heuvels en bergen, zeeën en rivieren, steden en dorpen. Onze tijd vraagt echter steeds meer en steeds ingewikkelder „thematische" kaar ten, d.w.z. kaarten die op basis van de topo grafie niet-direct-waarneembare gegevens zichtbaar maken, als verdeling van beroeps bevolking, omvang van industrie en opbrengst, omvang van het verkeer e.d. Met gewone topografische kaarten heeft men over het algemeen, dank zij het middel van de luchtkaartering, niet zoveel moeilijkheden meer, wat niet wil zeggen dat er geen merk waardige vergissingen meer voorkomen. Zo heeft Dr. Kormoss bij vergelijking van school atlassen kaarten aangetroffen die spoorlijnen aangeven, welke reeds twintig jaar waren op geheven op het ogenblik dat de atlas ver scheen, of erger nog, kaarten waarop spoor lijnen waren weggelaten, die al een halve eeuw belangrijke verkeersaders waren. Werkelijk onvoorstelbare moeilijkheden rijzen echter bij de samenstelling van echt Europese thematische kaarten, omdat de benodigde ver gelijkbare gegevens vrijwel niet bestaan. En wat er is, is moeilijk te vinden. Deze lacune moet spoedig worden opgeheven. Want, zo stelt Dr. Kormoss, een Europese kartografie is niet alleen belangrijk omdat de inhoud er van, ons werelddeel, belangrijk is of Schr. soil. Oude Delft 45 Delft omdat de kaarten in Europa worden gemaakt, doch omdat ze dienstbaar moeten zijn aan het opbouwen van wederzijds begrip en integratie. Het lager en vooral ook het middelbaar onder wijs, waar de steeds krachtiger realiteit van de Europese integratie steeds meer de aan dacht zal krijgen, heeft een gestandaardiseer de Europese kartografie en statistische docu mentatie nodig. De eerste stappen zijn gezet met bijv. een Europees aardrijkskundig boek dat Quencez voor de Europese scholen (d.w.z. scholen voor Europese ambtenaren in Luxemburg, Brussel, Mol en Ispra en binnenkort ook in Petten heeft samengesteld en de bovengenoemde serie landkaarten van Dr. Kormoss, die in vijf talen (Nederlands, Duits, Frans, Engels en Italiaans) verschijnen. De produktie van de Europese kaarten is overigens nog maar het halve werk; ze moeten ook gebruikt worden. Het lerarencorps zal actief moeten medewerken. In de verschillen de Europese landen bestaan op dit punt nogal uiteenlopende situaties, maar verheugend is dat er in de Nederlandse onderwijswereld een toenemende belangstelling in de Europese éénwording kan worden geconstateerd. De belangstelling van het N.G.L. is o.m. ook gericht op de activiteiten in de kartografie. Wij zien mede daarom met bijzondere inte resse de vorderingen in deze sector tegemoet. W. K. De „Dienst van het Kadaster in de Neder landse Antillen" biedt, wegens voltooiing van het betreffende project, tegen aanneme lijk bod aan; Een Tellurometer uitrusting (Master en Remote) met statieven en aanwezige reserve-onder delen, in zeer goede toestand, tropenbesten- dig. Demonstratie in Nederland voor serieuze gegadigden. Inlichtingen bij de Dienst van het Kadaster in de Nederlandse Antillen. Willemstad, Curacao. Ir. J. A. MEUTER

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 26