ZDerickt&n 61 De Landbouwbegroting in de Tweede Kamer Over de omvang van cultuurtechnische wer ken in ons land deelde minister Marijnen mee, dat de rijksbijdrage in de kosten van ruilverka velingen sinds 1960 van 62 miljoen gestegen zijn tot 80 miljoen, dat de investeringen in ruilverkavelingen bij overeenkomst opliepen van 1,4 miljoen tot 4,6 miljoen en de uit voering van gemeente- en waterschapswerken van 23 miljoen tot 28 miljoen. De urgentie volgorde van ruilverkavelingen wordt zo ob jectief mogelijk vastgesteld. Het voorberei dingsprogramma wordt jaarlijks aangevuld en aangepast met afweging van de verschillende belangen. In de laatste jaren is gemiddeld over 50.000 ha gestemd. Ruilverkavelingen bij over eenkomst worden in toenemende mate uitge voerd; het laatste jaar meer dan 7000 ha. Het Geestmerambacht-plan noemde de minister een klassiek voorbeeld van een streeksgewijze aanpak, zoals die thans tot stand zal komen, nadat in enige tientallen jaren geen oplos sing van het probleem kon worden verkregen tengevolge van de bijzondere structuur van het gebied en de verstarring van de bedrijfs structuur. Thans heeft de regering besloten tot een algehele ruimtelijke reconstructie van het gebied in het kader van de Ruilverkave- lingswet, hetgeen o.m. zal leiden - volgens het rapport van de Vaste Commissie van de Rijksdienst voor het Nationale Plan tot stadsuitbreiding (Alkmaar), sanering van dorpen in de Langendijk, aanleg van een wegennet en het scheppen van mogelijkheden voor de waterrecreatie, ruilverkaveling en mo gelijkheden tot bedrijfsomschakeling. De kos ten van deze agrarische structuurverbetering worden geraamd op 40 miljoen met 20 miljoen voor de tuinbouw-investeringen. Niet alleen blijkt de ruilverkavelingswet een bruikbaar instrument te zijn, juist met het oog op structuurverbetering en z.g. multiple pur- pose-projecten heeft de Stichting Beheer Landbouwgronden ruimer financiële armslag gekregen, hetgeen bijdraagt tot een dynamisch karakter van het beleid. Prof. Van der Weele neemt afscheid van de M.D. Vanuit alle windstreken waren vrijdag 11 december de M.D.-ers naar Delft gereisd om daar in de ruime T.H.-kantine aan de Professor Mekelweg het afscheid van hun hoofd van Dienst bij te wonen. De wijze waarop het daarbij toeging.de huise lijke, bijna intieme sfeer die er heerste, de monstreerde opnieuw de goede verstandhou ding tussen dienstleiding en personeel bij deze dienst. Dat deze goede arbeidsverhou dingen bij de Meetkundige Dienst het stem pel dragen van de scheidende Hoofd-Inge- nieur Directeur is algemeen bekend en het spreekt vanzelf dat op de waardering daar voor, in de toespraken, bijzondere klemtoon gelegd werd. Niet minder werd dit duidelijk in de tastbare blijken van die waardering, door verschillende woordvoeders overhan digd. Hiervan was het gebaar dat ir. Rienstra, het waarnemend Hoofd van Dienst, maakte, even uitzonderlijk als veelzeggend: hij over handigde een sleutel welke toegang geeft tot het M.D.-gebouw aan de Kanaalweg. Ir. Van der Schaaf overhandigde namens de staf functionarissen een wereld-atlas, collega Rietveldt, namens het gehele personeel van de binnen- en buitendienst een aantal waar devolle accessoires bij het in mei '62, ter gelegenheid van het 25-jarig dienstjubileum aangeboden fototoestel, bestaande uit o.m. een telelens en een flitsapparaat. Ook werd een fotoalbum aangeboden voorzien van een groot aantal dienstfoto's van de scheidende, d.w.z. foto's die een beeld geven van de acti viteiten van de heer Van der Weele als Diensthoofd. In zijn dank en wederwoord deed Professor Van der Weele uitkomen hoezeer hem het werken bij de Meetkundige Dienst voldoening had geschonken en dat de bijzondere aandacht welke steeds geschonken werd aan het personeelsbeleid voortkwam uit de overtuiging dat goede arbeidsverhoudin gen essentieel zijn voor het samen met ande ren werken aan dezelfde opdrachten. Dit bracht hem er ook toe om veel van de hem toegebrachte lof terug te kaatsen naar zijn medewerkers in de staf en het gehele perso neel: ,,Dat de Dienst zulk een goede naam heeft kan onmogelijk aan één man te danken zijn." Als redactie van Geodesia willen wij bij deze gelegenheid gaarne melding maken van de stimulansen die er ten tijde van de voor bereiding en de oprichting van het N.G.L. en

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 27