40 1ste cursus van het C.T.O. naar van het Kadaster te veroveren. Er werd in die jaren al van ,,een mooie kans" gespro ken, wanneer van de 40 tot 50 kandidaten er een stuk of 10 werden aangenomen. Deze mogelijkheid tot vrije opleiding voor een voor elkeen toegankelijk examen werd in 1933 geheel afgesneden. Want teneinde de af vloeiing van jeugdig en ietwat overcompleet belastingpersoneel te bevorderen, werd voor ambtenaren van de belastingen en van de re gistratie -en voor deze alleen -de moge- lijheid opengesteld zich te onderwerpen aan een toelatingsexamen voor opleiding tot Teke naar. De geslaagden zouden dan een ambte lijke opleiding krijgen aan een der bureaus van de landmeetkundige dienst van het Ka daster. Waren de vooruitzichten voor de toen malige tekenaar reeds slecht, die van de klerk van 's Rijks Belastingen waren nóg slechter. Tientallen van de meest-actieve belastingjon geren trachtten daarom naar het Kadaster uit te wijken, hoe wezensvreemd voor hen deze Dienst ook was. Schrijver dezes, die toen al een jaar of 12 bij het Kadaster „meeliep", kan helaas niet zeg gen, dat deze belastingambtenaren erg wel kom werden geheten en dat de medewerking aan hun opleiding (die door de landmeters moest gebeuren) van ganser harte ging. Eens deels de komst van zeer actieve mensen als Wegereef en De Moor (om maar enkele namen te noemen), die ervoeren dat de oplei ding soms zeer veel te wensen overliet, an- dersdeels de door de crisistijd vergrote moge lijkheden voor de sedert 1920 door de huidige V.T.A.K. gepropageerde verrichting van veld- werkzaamheden door lager bezoldigd perso neel gaven mede de stoot tot de instelling van een ontwikkelingscursus voor lagere land meetkunde. En de initiatiefnemers (het Be stuur van deze Vereniging) mochten zich ge lukkig prijzen, dat landmeter Harkink zich bereid verklaarde de leiding van deze schrif telijke cursus op zich te nemen. Ver over de honderd deelnemers wierpen zich in 1935 op de voor zeer velen grotendeels to taal nieuwe stof niet alleen, en organiseerden studieclubs, maar hielden vol tot het einde van de cursus in 1938. Midden in een moreel- bedervende crisistijd was door samenwerking van tekenaarscorps en opleider (aan wie wel eens de erenaam van „geboren onderwijzer" is gegeven) in één lange en grote krachtsin spanning de theoretische kennis van dit ge hele corps op hoger plan gebracht. C.T.O. Ondanks deze cursus-Harkink was de ambte lijke opleiding voor het examen voor Tekenaar van het Kadaster door de zeer geringe mede werking van de meesten der daarvoor aan-

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 6