41 25ste cursus van het C.T.O. gewezen opleiders tot een mislukking ge doemd. In de jaren 1936 tot 1938 moest bij herhaling de examencommissie (waarvan landmeter Harkink mede-lid was) eenstemmig aan de dienstleiding rapporteren, dat de resultaten onbevredigend waren en dat het merendeel der kandidaten zich onvoldoende op het examen had voorbereid. Het verhaal gaat, dat een kandidaat zich bij de examencommissie vervoegde ,,met de complimenten van de landmeter"die hem had moeten opleiden, ,,en ik moest u namens hem zeggen dat hij daar voor geen tijd heeft gehad." Was dit de druppel die de emmer heeft doen overlopen? Wie zal het zeggen. Maar in elk geval was deze druppel mede een argument voor mensen als dhr. Harkink, om te bestem der plaatse een gecentraliseerde opleiding van Tekenaars van het Kadaster te bepleiten. Op zaterdag 1 april 1939 was deze gecen traliseerde opleiding een feit geworden. Die dag werd met enig ceremonieel op de boven verdieping van een oud schoolgebouw aan de Zwetstraat te Den Haag de eerste cursus ge opend. Met 44 leerlingen, en de heren Hof, Harkink, Lensen, Bongaerts en Hoddenbach als leraren. In juli 1941 werd de opleidingscursus ver enigd met het centraal tekenbureau van de op 1 januari 1941 in het leven geroepen Dienst voor Buitengewoon Landmeetkundig Werk. Maandag 13 april 1947 verhuisde dat nieuw- genoemde C.T.O. naar het tegenwoordige adres: Nieuwe Haven 6. Doch zelfs dit grote patriciërshuis was niet op de enorme groei van de laatste jaren berekend, waarin 120 jongelui tegelijk tot het ambt van landmeet kundig ambtenaar worden klaargestoomd, de vakcursus voor technisch ambtenaar van het Kadaster plaatsvindt, tientallen losse arbeids krachten worden ingezet bij de centrale ver werking van ruilverkavelingsgegevens en dat bovendien nog plaats moet bieden aan de in 1956 opgerichte Fotogrammetrische Dienst van het Kadaster. Om deze groei te kunnen opvangen, werden in Scheveningen twee de pendenties van het C.T.O. ingericht. Als ik deze regels schrijf, staat de 27e cursus op het punt te worden afgesloten, om weer meer dan honderd jonge mensen toe te voegen aan de bezetting van de bureaus van de verschil lende kadastraal-technische diensten in het land. De Publicist Naast vruchtbaar opleider was dhr. Harkink ook vruchtbaar publicist. Het zou te ver voe ren, een volledige lijst te geven van de meer dan vijftig publikaties, welke in de afgelopen jaren van de hand van dhr. Harkink het licht zagen. Bekend mag worden verondersteld, dat ir. Harkinks Kwadraattafel in 1961 een 4e

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 7