MERCATOR (1512-1594) (naor aanleiding van een belangrijke tentoonstelling) 84 prEKARD JOreMERJ ^Mercator^^ door W. Koopmans, oud-ambtenaar van bet Kadaster Mercator naar een gravure van 1576 door H. Goltzius. Eén passerpunt rust op magnetische Noordpool. De eerste uitgave (1574) vindt men in atlas Mercator 1595 e. I. Het is 450 jaar geleden, dat Gerard Kremer werd geboren. Dat zijn roem nog doorklinkt, ook buiten de grote kring van vakgenoten in de uitgebreide zin van het woord, bewijst o.m. het feit, dat het ,,Mercator-Festschrift', uit gegeven in de serie Dttisburger Forschungen als Band 6 door het Verlag fiir Wirtschaft und Kultur, vrij spoedig was uitverkocht. Het drukke bezoek aan de tentoonstellingen in Duitsland en België, benevens aan die in het Maritiem Museum Prins Hendrik te Rotter dam, gewijd aan Mercator en zijn tijdgenoten, onderstreepte de belangstelling voor zijn oeuvre. De Belgische PTT gaf een postzegel uit met de beeltenis van Mercator, de stad Duisburg liet een gouden medaille slaan ter ge legenheid van zijn 450e geboortedag. Er zijn standbeelden opgericht te Rupelmonde, Brus sel en Duisburg. Wie was deze grote kartograaf, tegelijk in strumentmaker, wiskundige en filosoof en hoe verwierf hij zich een wereldnaam? Diegenen onder u, die wel eens de weg van Antwerpen naar Brussel zijn gegaan, kunnen zich misschien nog herinneren dat zij bij Boom over een brug reden, die hoog geslagen is over een vrij druk bevaren rivier. Dat is de Rupel, een zijarm van de Schelde. Een paar kilometer verder ligt tegenover de mond van dit riviertje het oude Vlaamse stadje Rupel monde. Hier heeft de wieg gestaan van de vader der Nederlandse kaartenmakers, Kre mer, later algemeen Mercator genoemd koopman, kramer). In de literatuur vin den wij verschillende erenamen, als b.v. ,,le prince des mathématiciens", ,,le chef des géographes de son temps" of (bij zijn vak genoot Ortelius in het latijn) „mathema'tico- rum sui temporis facile Princeps", ook wel ,,de Ptolemaeus van zijn eeuw" en .door luchtige aardklootmaker". Gerard Mercator werd op 5 maart 1512, 's morgens 6 uur geboren in het huis van zijn .grootoom", de pastoor Gisbert (de) Cre- mer. Zijn moeder was daar toen op bezoek uit haar woonoord Gangelt, gelegen in het Duitse hertogdom Gulik. Het huis lag in de wijk Schietacker, op een perceel dat bij het kadaster is aangeduid met nr. 198 c of 200 a. Het is in de oorlog ver woest, moet echter gestaan hebben in de buurt van het hospice van St. Jan" in de Heuckelstraat of Kloosterstraat. Het gezin van Mercators ouders bestond uit man, vrouw en 6 kinderen. Zijn vader was in Gan gelt schoenmaker. De vroegere burgemeester van Duisburg, Walter (us) Ghym(mius) heeft veel over Mercator geschreven. Hij woonde naast hem en was met hem bevriend. Verschillende van de door deze biograaf vermelde meer intieme bijzonderheden zouden afkomstig zijn van de kinderen van Mercator. Ook de Duisburger Kroniek heeft meermalen herinneringen aan de (later) beroemde stadgenoot publiek ge-

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 14