85 maakt. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld door Dr. J. van Raemdonck, hetwelk resul teerde in het boekwerk Gérard Mercator, sa vie et ses oeuvres", St. Nicolas 1869. Gerard was 13 jaar oud, toen zijn vader stierf. Zijn moeder bleef achter met zeven minderjarige kinderen. Grootoom Gisbert heeft voor het gezin heel veel gedaan. Ge lukkig heeft hij er ook plezier aan beleefd, want de kinderen bleken te beschikken over een uitstekend verstand. Zo werd de oudste onderpastoor in St. Niklaas, de tweede, Do- minicus, volgde grootoom op als kapelaan van het gasthuis te Rupelmonde. Op 15-jarige leeftijd werd Gerard leerling in het college van ,,De broeders des gemenen levens" te 's-Hertogenbosch, waar o.a. ook Thomas a Kempis zijn opleiding genoot. Hij bleef er 3]/2 jaar en liet zich daarna inschrij ven als student aan de Leuvense universiteit, was toen dus 18^ jaar. Hij voelde zich blij kens zijn uitlatingen niet aangetrokken tot het priesterambt. In oktober 1532 verliet hij deze universiteit met het „diplome de licencié de la faculté des arts" (licentiaat). Aanvan kelijk hield hij zich wel bezig met filosofie en theologie; na enige tijd echter trokken hem veel meer de mathematische vakken, kosmo grafie en geografie. Een van zijn leraren was de wiskundige, prof. Gemme Regnier 15081555), die later Gemma Frisius werd genoemd in ver band met zijn Friese afkomst. Deze heeft mis schien zijn voorkeur aangewakkerd, hoewel Mercator ergens geschreven heeft: ,,a cette étude (de la géographie) si belle, si utile et a la fois si difficile je me consacre entière- ment; rien au monde ne me plait davantage." Gemma Frisius, die een even bekwaam ma thematicus was als arts en daarbij huisvriend van Karei V zal er wel aan meegewerkt heb ben dat aan Mercator spoedig de bevoegd heid werd verleend om buiten de faculteit particuliere wiskundelessen te geven. Aldus kreeg hij vroeg reeds de gelegenheid, zijn eigen brood te verdienen. Hij wordt tekenaar, plaatsnijder (graveur) en spoedig gaat hij over op de fabricage van instrumenten ten behoeve van de astronomie, de scheepvaart, de geografie en de praktische meetkunde. Uit zijn (kleine) werkplaats, die omstreeks 1537 door de intussen zelfstandig werkende Mercator was geopend, komen nu de werkstukken los. In augustus 1536 trouwde hij met Barbara Schellekens. Ruim 50 jaar duurde deze echt verbintenis. Zij kregen drie zoons en drie dochters (alleen in „Der Globus im Wandel der Zeiten" van Oswald Muris en Gert Saar- tnann, uitg. Columbus Verlag Paul Oester- gaard KG, Berlin 1961, wordt gesproken van seine Verheiratung im Jahre 1534 als Zwei- undzwanzigjahriger" Zijn hier afgebeelde globe met een omtrek van ca. 130 cm verscheen in 1541. Zij bevat talloze bijzonderheden, zelfs de voornaamste kerkelijke feestdagen en de tekens van de dierenriem naast de aardrijkskundige en aardkundige gegevens. Het gradennet is nauwkeurig aangebracht. Van alle andere globen vóór deze onderscheidt zij zich door dat er loxodromen op voorkomen. Vooral het Weense exemplaar is in dit opzicht duidelijk. De koperplaten doken in 1868 op bij een openbare veiling in Gent. Dit was echter niet het eerste zelfstandig vervaardigde produkt van Gerard Mercator op kartografisch ter rein, Wij schrijven daarover later.

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 15