opgaven met landmeetkundige inslag Opgave 13 Het blijkt dat verscheidene lezers van dit maandblad hun krachten op dit vraagstuk hebben beproefd. Ruim vijftien ervan hebben hun goede oplossing ingezonden, de meesten volgens de gebruikelijke methode; maar er zijn er ook, die, na het geijkte begin, hun heil hebben gezocht in het berekenen van een of twee snelliuspunten volgens de me thode van Cassini, terwijl nog twee oplossin gen via een benaderingsmethode zijn binnen gekomen. Nu de oplossing. Als we trachten een meet kundige constructie te vinden, komen we al spoedig op het idee de omgeschreven cirkels van de driehoeken ABP en CDQ te con strueren. En waarom zouden we dan niet de rechte PQ verlengen tot zij de cirkels nog eens snijdt? Laten we deze snijpunten P' en Q' noemen. Kunnen we van deze punten iets naders aan de weet komen? sing van de basishoekenmethode niet nodig is. De coördinaten van Q' volgen hierna op dezelfde wijze, waarna P'Q' PQ) kan worden bepaald. De argumenten AP, BP, CQ en DQ zijn nu eenvoudig af te leiden. De coördinaten van P en Q berekenen we ver volgens uit snijpuntberekening van P'Q' met AP en DQ (ook snijding van AP en BP en van CQ en DQ komt in aanmerking). Controle op onze berekeningen verkrijgen we in het eerste geval door berekening van de argumenten BP en CQ uit de coördinaat- verschillen. Deze moeten overeenstemmen met de eerder afgeleide waarden. Op de tweede manier dienen we door lijninstellen te controleren of de punten P'P, Q en Q' op één rechte liggen. Enige inzenders hebben na de berekening van de coördinaten van Q' die van P bepaald met snelliuspuntberekening volgens Cassini uit de punten Q', A en B, waarna, nogmaals Cas- Van A ABP' is 'AP'B zlAPB en ^.P'BA ZLQPA, dus P' is te construeren. Op overeenkomstige wijze Q'. In de taal van landmeetkundige berekeningen overgezet, luidt dit: de coördinaten van P' zijn te berekenen uit die van A en B met be hulp van de basishoekenmethode. Voelt men zich daar niet mee vertrouwd, dan kan het ook met behulp van snijpuntberekening, maar dan moet eerst het argument van de rechte AB worden vastgesteld, hetgeen voor toepas- sini toepassende, nu uitgaande van de punten C, D en P, de coördinaten van Q verkregen werden. In plaats van deze laatste manier was ook snijpuntbepaling van PQ' en DQ mogelijk. Controle respectievelijk door te on derzoeken of Q op de rechte PQ' ligt of door berekening uit de coördinaatverschillen van argument CQ, terwijl in beide gevallen de argumenten AP en BP bepaald dienen te worden, teneinde BP—AP te kunnen verge- 92

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 22