PLAATSBEPALING EN ECHOLOODMETINGEN in de haven van Bombay De plaatsbepaling 73 door Hl. Kroes, landmeetkundige bij de Hollandsche Aanneming Maatschappij N.V. Inleiding Op het ogenblik wordt door de Nederland- sche Overzee Baggermaatschappij N.V. te Den Haag in de Bombay Harbour een bag- gerwerk uitgevoerd. Dit werk, dat het bag geren van de Main Channel en ankerplaatsen voor olietankers omvat, is een onderdeel van een project om de Bombay Harbour te moder niseren. Nadat de Bombay Port Trust dit werk vorig jaar gegund had aan de N.O.B., heeft deze dochteronderneming van de Hollandsche Aanneming Maatschappij N.V. te Den Haag voor de uitvoering ervan de moderne sleep hopperzuiger H.A.M. 305 ingezet. Verder zijn ter plaatse twee vletten gehuurd, waarvan één voor algemene werkzaamheden en de ander voor het nemen van peilingen wordt gebruikt. Deze tweede vlet is voor dit doel uitgerust met een echoloodapparaat. In dit artikel zal het een en ander verteld worden over de wijze van peilen met het echolood en het uitwerken van de papierstroken met het echobeeld, zoals dit in Bombay gebeurt. 1 -1 Plaatsbepaling tijdens de peilingen Zoals gezegd geschiedt het opnemen met een echoloodapparaat. Het kaarteren van de lodingsslagen is aan deze methode van loden aangepast. De posities worden op de gebrui kelijke wijze door snelliusmeting met behulp van twee sextanten bepaald. Het tijdstip, waarop de beide hoeken worden gemeten, wordt telkens „gefixed", d.w.z. met een druk knopcontact wordt een lijn over de volle breedte van het echobeeld op de papierstrook getekend, waarmee dit tijdstip en de positie van de hoekmeting op de papierstrook zijn vastgelegd. Het komt regelmatig voor, dat er met vrij zware dwarsstroom gelood moet worden, zo dat een voortdurende controle op de koers noodzakelijk is. Daarom worden niet alleen het tijdstip van de positiebepaling en de beide hoeken in een meetboekje genoteerd, doch wordt tevens elke ,,fix" direct aan boord ge- kaarteerd. De snelheid van de vlet tijdens het opnemen is ongeveer vijf knopen, terwijl in elke slag gemiddeld om de 1000 voet gefixed'' wordt. De plaatsbepaling herhaalt zich dus steeds binnen de twee minuten. Een voorwaarde voor het goed verlopen van de opneming is dus, dat de desbetreffende hoekmeting bekend is, zodat, indien nodig, de koers tijdig gewijzigd kan worden. 1 -2 Het kaarteren van de posities aan boord Het is zonder meer duidelijk, dat het con strueren van de posities of het manipuleren met een plaatspasser (stationpointer) aan boord van een kleine vlet een langdurige en moeizame handeling is. Daarom worden de posities gevonden volgens een methode, be sproken in het artikel „Graphic Method Aids Plotting of Hydrographic Locations" van H. S. Pond, verschenen in het nummer van 19 mei 1932 van Engineering News Record. Deze methode houdt in, dat er over het op te nemen gebied een net van cirkelbogen, dat de Engelse benaming „Sextant Arc Graph" of kortweg „Sextantgrid" draagt, wordt gelegd. De opzet is, dat vóór de opneming op trans parant tekenmateriaal een kaarteerblad wordt vervaardigd, waarop voor twee bases, ge vormd door de drie vaste richtpunten, de cirkelbogen geconstrueerd worden, die de m.p. vormen van de toppen van driehoeken met dezelfde basis en gelijke tophoeken met bijvoorbeeld één graad opklimmend, voor zo ver zij binnen het betreffende gebied vallen, Afdrukken hiervan kunnen dan als kaarteer blad dienst doen aan boord.

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 3