4. De Coradomat In de „Coradomat" nemen de assen van het kaartcoördinatenstelsel, de x- en y-as, geen vaste positie in, men moet deze eerst fixeren door aan een referentiepunt op het kaartblad de corresponderende kaartcoördinaten toe te voegen. Dit geschiedt na het blanco kaart blad op de tekentafel van de coördinatograaf te hebben vastgekleefd met maatvast plak band en wel door het piquoir boven het refe rentiepunt te dirigeren en de bijbehorende x-y-coördinaten aan te slaan op het toetsen bord van het instrument. De situatie is dan bv. als in fig. 5 is aangegeven. Hierin is tevens aangegeven, dat het piquoir 1 vast verbonden is aan een y-slede 2, die be wogen wordt over een y-rail 3 door draaiing van een „Spindel" (draaistang) 4. Dit geheel is vast verbonden aan een x-slede 5 die be wogen wordt over een x-rail 6 door draaiing van de Spindel 7. De draaiing der Spindels geschiedt met behulp van Servomotoren 8 en 9. Een bepaalde positie van het piquoir cor respondeert met een bepaalde positie van beide Spindels, welke wordt gekarakteriseerd door bijbehorende positiebepalers 10 en 11, opgebouwd als omwentelingstelwerken, hoe wel zij geen getallen signaleren, maar wel elektrische impulsen aan een aangebouwde „telmachine" doorgeven. Na het fixeren van de x- en y-as wordt de ponsband met kaartcoördinaten, zoals zij ont vangen wordt van de Zebra, aangebracht in de invoer van de coördinatograaf. Na in drukken van de startknop worden de eerste x- en y-coördinaten „gelezen" d.w.z. eveneens in elektrische „signalen" omgezet en doorge geven aan de „telmachine". Hierin worden a.h.w. de coördinaten volgens de momentane stand van het piquoir vergeleken met die van de ingelezen coördinaten van de ponsband. De coördinatenverschillen worden berekend. Met het ingebouwde elektronisch rekenappa- raat behoeven dus alleen aftrekkingen te wor den verricht. Al naar dit verschil positief of negatief is, gaan nu de motoren aandrijf- inrichtingen in werking stellen, die de Spin dels rechtsom of linksom doen draaien, waar door het piquoir gaat bewegen. De positie bepalers seinen 70 keer per seconde de mo mentane stand door aan de telmachine, waar bij het hiervoor beschreven proces zich tel kens herhaalt. Dit wordt voortgezet, totdat een verschil 0 wordt bereikt, waarna de appa ratuur stopt. Dan bevindt zich dus het piquoir boven het gewenste punt en nu wordt dit punt op het kaartblad geprikt, na een in de ponsband gecodeerde instructie, waarna de ponsband opschuift en een volgend punt wordt ingelezen enz. Aldus verloopt de kaar- tering met een snelheid van 8 a 10 punten per minuut, afhankelijk van haar onderlinge af stand. 5. Slotopmerkingen De praktische ervaring der samenwerking tussen Zebra en Coradomat bij de Meet kundige Dienst van de Rijkswaterstaat be treft het kaarteren van Decca patronen, waarbij een algemene functionele betrekking bestaat tussen de coördinaten der 'te kaar teren punten, zodat de getalband heel wat minder codering vereist. Het hier behandelde onderwerp bevindt zich echter nog in een proefstadium, maar heeft een goede praktische ontwikkelingskans, die reeds nu een publikatie van verschillende aspecten verantwoord maakt. Dit artikel vormt een inleiding tot de door de heer Hoos te verzorgen, meer uitvoerige behandeling der onderdelen, waar de landmeetkundige telkens zijn bijdrage heeft te leveren. In een I.T.C. Publication van de hand van N. I. Levy: „Analytical Restitution of detail- surveying for automatic coördinatographs" wordt een algemeen programma voor de elek tronische rekenmachine ontwikkeld. Na de nodige ervaring zou kunnen blijken, dat sommige onderdelen meer op de Nederlandse landmeetkundige praktijk behoren te worden afgestemd. Wanneer de methode geconsoli deerd is, kan aan de resultaten nog eens een artikel in Geodesia worden gewijd. 112 fig- 5 1 "tekenbafe/ Aaarbb/ac

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 10