IN MEMORIAM R. H. WOLFSDORFF 125 rept. Een belangrijke kostenbesparing op het noodzakelijke terreinwerk kan worden bereikt door het toepassen van de fotogrammetrische triangulatie als methode voor het verdichten van bestaande puntennetten. Hiervoor is een maximale nauwkeurigheid vereist en elke ver betering daarvan kan wezenlijke economische voordelen bieden. Tenslotte mag niet onvermeld blijven dat de zogenaamde terrestrische fotogrammetrie, waarbij de opnamen worden gemaakt van standplaatsen op de grond, eveneens voor ci vieltechnische doeleinden van nut kan zijn. Men denke bijvoorbeeld aan de uitvoering van deformatiemetingen, aan constructies onder variabele belastingtoestanden. De bij dit soort metingen voorkomende modellen hebben veel al een veel grotere uitgestrektheid in diepte richting dan bij luchtopnamen voorkomt. De eisen die daarbij gesteld worden aan een nauwkeurige reconstructie van de stralenbun del zijn dienovereenkomstig hoger. Ook in deze gevallen is dikwijls het uiterste aan nauw keurigheid noodzakelijk. (Wordt vervolgd.) Toen op de morgen van 6 maart het nood- lotsbericht kwam dat Wolfsdorff was over leden, was de verslagenheid groot. Niemand kon eigenlijk geloven dat deze rustige en sterke man zo plotseling van ons was heen gegaan. Robert Heinrich Wolfsdorff werd op 1 sep tember 1913 te Dortmund geboren. Na met succes het nijverheidsonderwijs gevolgd te hebben en enige tijd praktisch werkzaam te zijn geweest, trad hij op 31 augustus 1931 als hulp bij metingen in dienst bij de Meet kundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Dat hij en ook de Meetkundige Dienst een goede keus had gedaan, bewijst wel het feit dat hij reeds op 1 februari 1933 aangesteld werd als adspi- rant landmeetkundig ambtenaar en hem de leiding van een meetploeg werd toevertrouwd. Zijn verdere loopbaan is typerend voor de mens Wolfsdorff. Op een rustige bescheiden manier zonder overhaasting deed hij zijn werk en op dezelfde wijze ontwikkelde zich zijn ambtelijke loopbaan. Op 1 juni 1938 landmeet kundig ambtenaar 3e klasse; op 1 april 1948 landmeetkundig ambtenaar B en op 1 januari 1958 landmeetkundig ambtenaar A en een bevordering tot een nog hogere rang zou zeker in de loop der jaren mogelijk en ver diend zijn geweest. Sinds het einde van de oorlog was hij verant woordelijk voor de metingen in het rayon Breda. Hij was dus eigenlijk een der eerste rayonchefs, hoewel deze benaming eerst later werd ingevoerd. Deze functie bracht hem in aanraking met ingenieurs van de Rijkswater staat en landmeters van het Kadaster, die voor hem, ik heb dat vele malen kunnen con stateren, niets dan lof en waardering hadden. Wolfsdorff is veel te vroeg van ons heenge gaan. Veel had hij nog voor onze gemeen schap kunnen doen. Hij was een goed collega, een prettig medewerker en voor velen van ons een goede vriend. Als zodanig zal hij in onze herinnering voortleven. Wij zullen zijn nagedachtenis in hoge ere houden. Onze gedachten gaan uit naar zijn vrouw en kinderen voor wie zijn heengaan een groot verlies betekent. Moge het weten, dat hun man en vader voor ons allen een goede vriend en collega is geweest, die door zijn toewijding en vakkundigheid een groot aandeel heeft gehad in de ontwikkeling van de Meetkun dige Dienst hun tot troost zijn. Ir. S. Rienstra

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 23