AANKONDIGING Bij het Staatsuitgeverijbedrijf verschijnt bin nenkort de Atlas van Nederland, waarop we gaarne de aandacht van onze lezers vestigen. De Atlas van Nederland is een standaard werk dat in ruim honderd kaartbladen ge schat wordt 110 kaartbladen) met toelich tende tekst, grafieken en tabellen op de ach terzijde, een beeld zal geven van ons land en zijn bevolking in al zijn aspecten. De opzet is als volgt: De atlas, welke losbladig zal worden uitge geven, zal bestaan uit kaartbladen op het for maat 56 x 66 cm. Achtereenvolgens zullen worden behandeld: - Nederland zelf: ligging, bodem, klimaat, begroeiing, waterhuishouding. - Het land als woonplaats van de mens, nederzettingen, historische groei. - De bewoners, demografische en culturele kenmerken, sociale en economische op bouw van de bevolking. - Agrarische en industriële welvaartsbron nen, handel en verkeer. - Plannen voor ruimtelijke ordening. De ervaring in andere landen heeft geleerd, dat een „nationale atlas" een grote en zeer gevarieerde groep van gebruikers heeft. Een dergelijke bundeling van elk op een speciaal aspect betrekking hebbende kaarten biedt im mers de mogelijkheid om langs visuele weg op snelle wijze een geïntegreerd beeld te ver krijgen van ons land, waarmee voor een brede kring in een reële behoefte wordt voorzien. 131 De waarde van deze atlas kan niet hoog ge noeg worden aangeslagen. Immers waar vindt men in één uitgave zovele onderwerpen zo duidelijk en overzichtelijk behandeld en ge rangschikt? De toelichtende tekst, de tabellen en grafieken op de achterzijde van de kaart bladen vormen een waardevole aanvulling en stellen u in staat in een oogopslag die gege vens te raadplegen welke u nodig hebt. Redactiecommissie: Prof. dr. A. J. Pannekoek, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden (voorzitter). Prof. dr. H. Keuning, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen (onder-voor zitter) Prof. dr. J. P. Bakker, hoogleraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam W. F. den Hengst, directeur van de Topogra fische Dienst. Prof. dr. A. C. de Vooys, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Dr. J. Winsemius. Secretaris: drs. P. Pronk, hoofd van het Bureau van de Wetenschappelijke Atlas van Nederland, Lange Voorhout 19, 's-Graven- hage. Verkorte inhoudsopgave: Kartografie en topografie Geologie, geofysica, delfstoffen Geomorfologie Bodemkunde Klimaat Vegetatie en biogeografie Waterhuishouding Historische geografie Nederzettingen Antropologie, taal- en volkskunde Bevolking: Demografie, sociale en economische structuur Openbare voorzieningen Agrarisch bodemgebruik Visserij Industrie Verkeer en handel Ruimtelijke ordening Prijs en intekeningsvoorwaarden: De intekening op deze uitgave, welke omstreeks 1972 gereed zal zijn en waarvan de prijs, dank zij de Rijks subsidie, relatief laag kon worden gehouden, is thans opengesteld bij uw boekhandelaar of rechtstreeks bij de Staatsuitgeverij, Fluwelen Burgwal 18, Den Haag. Bij intekening op het complete werk vóór 1 mei 1963, bedraagt de prijs 2,75 per kaartblad. Na deze datum binnenkomende bestellingen worden uitgevoerd tegen de prijs van 3,50 per kaartblad. Intekenaren op de complete atlas ontvangen bij het verschijnen van de eerste kaarten de band gratis. De prijs van losse kaarten bedraagt 3,75, losse band 35,—. Mede door de wijze van verschijnen van gemiddeld 10 kaartbladen per jaar en het feit dat de kostbare band voor intekenaren op het complete werk gratis wordt bijgeleverd, kan men voor een zeer matig bedrag per jaar in het bezit komen van deze waardevolle uitgave. De intekenaren die hun intekening op de complete atlas tijdig dit is vóór 1 mei 1963 vastleggen, profite ren bovendien van een niet onaanzienlijk lagere prijs. Zij verplichten zich uiteraard het volledige werk af te nemen. Indien belangrijke prijsstijgingen van grondstoffen, drukkosten e.d. dit onvermijdelijk mochten maken, wordt het recht voorbehouden de prijs van de nog niet verschenen kaarten naar rato te verhogen voor alle in tekenaren. Deze bepaling zal echter in uiterste nood zaak en dan met mate worden toegepast. De eerste kaarten zullen gelijktijdig met de opbergband in mei 1963 verschijnen.

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 29