coderen van veldwerken voor de kaartering INLEIDING TOT HET MET DE CORADOMAT door ir. H. Ph. van der Schaaf, Hoofdingenieur bij de Meetkundige Dienst van de Rijksivaterstaat. IHet kaarteringsprobleem De Coradomat (zie fig. 1is een elektronische coördinatograaf, d.w.z. een coördinatograaf van het type, waarbij de verplaatsing van het piquoir elektronisch wordt bestuurd. Ge lijk iedere coördinatograaf bevat dit in strument een in 2 onderling onafhanke lijke loodrechte richtingen (x- en y-rich- ting) beweegbaar piquoir, waarmee men op een tekenvel de onderlinge ligging van punten markeert, uitgaande van haar coördi naten, d.w.z. van haar afstanden tot 2 in het tekenvlak aangenomen coördinaat-assen, ge richt volgens de elementaire bewegingsmoge lijkheden in x- en y-richting van het piquoir. Later zal worden teruggekomen op het bestu ringssysteem, leidende tot de beweging van het piquoir over de juiste x- en y-afstanden. Het is duidelijk, dat het instrument voor kaar- teringsdoeleinden kan worden benut, mits de in kaart te brengen punten maar alle in recht hoekige kaart" coördinaten worden aangege ven. Deze kaartcoördinaten x en y dienen wèl te worden onderscheiden van terrestrische coördinaten X en Yzoals ze uit een opmeting worden afgeleid. Geven we X en Y aan in het stelsel der Rijksdriehoeksmeting, dan zijn de terrestrische coördinaten de afstanden in het projectievlak van de stereografische kaart projectie ten opzichte van de X- en Y-as door de oorsprong Amersfoort 1 met de Y-as vol gens de meridiaanrichting aldaar. Deze terres trische coördinaten zijn eenvoudig te herleiden tot kaart-coördinaten door de eerste te verme nigvuldigen met de schaalfactor volgens de toe te passen kaartschaal en door eventuele verschuiving van de oorsprong; dit laatste, op dat de uit te zetten x- en y-afstanden binnen het bereik van de coördinatograaf zullen val len. 105 f'B- 1 DF. CORADOMAT

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 3