óëff/n ooo o ooo oo. oo ooo oo 111 OOO ooo OO O OOOO oo OOO O oo O O ooo einde OOOO O OOOO O fig. 4. EEN PONSBAND (ware grootte) gens de formules (4) en deelt de uitkomsten mede, mondeling of schriftelijk. Alle punten voor de eerste meetlijn laat hij achtereenvol gens de revue passeren op deze wijze, zodat de coördinatenlijst voor X en Y ontstaat. De tweede meetlijn is hierna aan de beurt, enz. Nu de zebra. Terugkomende op het verstrek ken van rekenopdrachten, zal het duidelijk zijn, dat aan dit onderdeel de uiterste zorg moet worden besteed. Het is de bedoeling de machine de bewerkingen in de juiste volgorde te doen uitvoeren en precies te regelen op welke adressen de getalgegevens te vinden zijn of waar tussenuitkomsten moeten worden opgeborgen en tenslotte de gevonden eind resultaten te doen mededelen. Dit alles be hoort tot het zgn. „programmeren", een fas cinerende bezigheid, waarin rekenaars zich kunnen specialiseren. Zo'n programma wordt het eerst ingevoerd in de machine, waarmede de taak van het „rekengedeelte" der machine, bestaande uit een complex elektronische scha kelaars en hulpregister (accumulatoren) komt vast te staan en tevens de „uitvoer" wordt geregeld, die de in elektrische en mag netische vorm bereikte resultaten zal omzetten in leesbare vorm, in ons geval in de vorm van een ponsband met de gecodeerde X- en Y- coördinaten. De laatste opdracht van het pro gramma zal zijn het: stop met het inlezen. Immers nu moet er gelegenheid zijn, het getal bandje aan te brengen in de lezer, de ponsband dus met de getalwaarden: X 4, yA> xn, Yb, lAD, ui, fj, u2, i*o enz. gevolgd door deze ge gevens voor volgende meetlijnen. Met een druk op de startknop van de Zebra worden de getalgegevens ingelezen en begint het reke nen en het ponsen der resultaten volgens het programma. Het hierboven beschreven systeem, waarbij het rekengedeelte de getallen steeds uit het getalgeheugen betrekt, kan ter besparing van geheugenplaatsen worden verbeterd door, voor zover mogelijk, getallen rechtstreeks uit de getalband naar het rekengedeelte te voeren. De werking van een rekenautomaat is hier boven vergeleken met een menselijke wijze van rekenen. Hiermede is echter niet bedoeld te suggereren, dat er ook maar enig zelf standig initiatief zou kunnen worden ont plooid door de machine. Integendeel, alle werkzaamheid is tevoren door mensen ge programmeerd. De vergelijking is alleen ge bruikt, om de analogie te doen uitkomen met de menselijke handelwijze op dit gebied. Met betrekking tot het onderwerp dezer in leiding kan uit bovenstaande beschouwingen worden geconcludeerd, dat het coderen van veldwerken betekent het gereedmaken van de getalband voor de Zebra. De finesses daarvan zullen in een afzonderlijk artikel worden behandeld door 5. C. Hoos, carto graaf A bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Hier is slechts de algemene lijn ter sprake gekomen. Zo zullen maat regelen nodig zijn om meetfouten te ontdek ken zoals bv. een fout in de gemeten afstand lAB, zich manifesterend in een vergrotings factor A, die te veel van 1 afwijkt. Zijn in het algemeen bij de meting meetcijfers genomen ter controle van andere meetge gevens, dan is deze controle rekenkundig uit te voeren, dus in het programma te ver werken. Overigens is de rekenbijdrage van de Zebra eveneens onvolledig geschetst. Ook wat dit betreft was het alleen de bedoeling om de lezer met enige algemene aspecten in kennis te stellen. Echter zal voor ons onderwerp de herleiding van de terrestrische tot kaart- coördinaten nog moeten plaats vinden, om de door de uitvoer van de Zebra geleverde pons band te kunnen gebruiken voor de invoer van de coördinatograaf. Dit instrument stelt even eens haar eigen eisen, waarvan de voor naamste zijn, dat de kaartcoördinaten moeten zijn uitgedrukt in de eenheid van 0,01 mm en dat zij uit zeven cijfers moeten bestaan. In de codering van de getalband komt dit tot uit drukking door het opnemen van het schaal- getal der kaart en het vaststellen van de ver schuiving der oorsprong in x- en y-richting ten opzichte van de kaartpositie van Amers foort.

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 9