ven Gemeentewerken te Amersfoort? Wat is en wat doet de landmeetkundige afdeling 156 door J. Kruiderink Het is niet denkbeeldig, dat artikelen over taak en werkwijze van gemeentelijke land meetkundige diensten nogal wat aanrakings punten hebben. Ik ben daarom maar zo vrij geweest het artikel van W. de Bruin in nr. 78 van de 3e jaargang voor me te nemen om aan de hand daarvan na te gaan in hoeverre onze manier van werken over eenkomt of afwijkt van de collega's in En schede! Amersfoort is dan qua oppervlakte een be trekkelijk kleine gemeente van ongeveer 2600 hectare met een inwonertal van ca. 75.000, waaruit direct al blijkt, dat het overgrote deel van de gemeente stedelijke bebouwing is, wat in de eerstvolgende jaren nog zal toenemen, omdat een groei tot ongeveer 100.000 inwo ners verwacht wordt. We naderen met onze bebouwing dan ook aardig de buurgemeenten Leusden, Stoutenburg, Hoogland en Soest. Dit heeft al tot gevolg gehad dat in 1960 een grenswijziging met Hoogland en in 1962 een met Leusden en Stoutenburg plaats vond. Er wordt nu getracht om op vrijwillige basis tot een soort structuurplan te komen waaraan de gemeenten Amersfoort, Soest, Hoogland, Bunschoten, Hoevelaken, Leusden en Stou tenburg deelnemen om te voorkomen, dat de bebouwing van de diverse gemeenten elkaar te dicht nadert en om de problemen die zich op ruimtelijk gebied voordoen recreatieve, agrarische, industriële etc. gezamenlijk te bespreken en zo mogelijk tot oplossing te brengen. De gemeente Amersfoort bestaat uit een hoog gedeelte (de Amersfoortse „berg", 45 m hoog) en een uitgesproken laag gedeelte, waar verschillende beken, o.a. de Barneveld- se- en Lunterse beek samen komen om als rivier de Eem naar het IJsselmeer verder te stromen. Deze geografische gesteldheid had o.a. tot gevolg, dat na het verbreken van het „enge keurslijf" i.e. de stedelijke omwalling en om muring, de uitbreiding van de stad zich een zijdig heeft ontwikkeld in de richting van het hoge, beboste gedeelte en dat er nogal wat weerstanden moesten worden overwonnen om de oude stadskern weer in het centrum te krijgen, n.l. door de stadsuitbreiding na 1945 in de richting van de lage gronden te plannen. Deze planning wordt nu verwerke lijkt en in de laatste 10 jaar zijn dan ook vol komen nieuwe wijken ontstaan aan de noord en oostzijde van het oude stadscentrum. Met het kadaster bestaat een verbazend pret tige en, naar wij van beide kanten menen, ook zeer vruchtbare samenwerking. Over en weer worden gegevens en resultaten uitge wisseld, die beide diensten ten goede komen. Misschien is één der oorzaken hiervan, dat reeds 35 jaar geleden de gemeente Amers foort een landmeetkundige in dienst nam die een kadastrale opleiding had genoten. Deze samenwerking, die dus reeds jaren lang be stond, werd in 1959 officieel vastgelegd. Niet alleen wordt prettig samengewerkt met de hier gevestigde bijhoudingsdienst van het kadaster (die tot onze grote spijt „gedoemd" is naar Utrecht te worden verplaatst), maar niet minder met de fotografische dienst van het kadaster in Amsterdam, die vooral enige jaren geleden, toen de reproduktie bij het kadaster nog niet zo'n grote vlucht had genomen, veel opdrachten (en wat voor op drachten!) voor ons heeft uitgevoerd. Prettig was ook de samenwerking met het bureau buitengewoon landmeetkundig werk, dat in onze gemeente nogal wat hermetingen heeft verricht, zodat met de hermetingen die door de bijhoudingsdienst zelf werden uitge voerd, ongeveer 2/3 van de gemeente her meten en op schaal 1 1000 getekend is.

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 18