158 Besloten werd als grondslag voor deze kaart het werk uit te besteden aan een par ticulier bureau, waarvoor een krediet van 80.000,bij de raad werd aangevraagd, die dit op 18 december 1952 goedkeurde. Najaar 1954 begon het bureau Van Steenis zijn taak en 3 jaar later waren ongeveer 80 kaarten gereed (en was het krediet op). Daarna werd een technisch ambtenaar in dienst genomen, speciaal belast met de ver dere bijwerking en aanvulling van deze kaart. Deze ambtenaar werkt daartoe een half jaar buiten (1 april1 oktober) en een half jaar binnen. Op de kaart wordt dus in eerste instantie alle zichtbare straat- meubilair ingetekend. Huizen en kadastrale scheidingen worden van de hermeten kadastrale kaart overgenomen (vergroting van 1 1000 naar 1 500). In de nieuwe wij ken, waar in hoofdzaak woningwetwoningen door gemeente of bouwverenigingen zijn ge bouwd, worden de huizen wèl opgemeten, omdat o.a. het kadaster, wat de nieuwe wij ken betreft, een grote achterstand heeft en omdat het wat hierna zal blijken van belang voor de gemeente is de situaties rond deze woningen op kaart te hebben. Zoveel mogelijk wordt de legenda van het normaalblad NEN 3256 gevolgd. Echter om zo weinig mogelijk beschrijvingen op de kaart te zetten, hebben wij nieuwe signaturen toe gevoegd (o.a. voor telefooncel, brievenbus, transformatorgebouwtjes e.d.) of andere ge wijzigd. Wat de bladindeling betreft: We hebben eerst nog pogingen gedaan een zodanige bladindeling te maken dat zoveel mogelijk kruisingen van wegen in hun geheel op de kaart zouden komen. Toen dit een onmoge lijkheid bleek zijn we gewoon uitgegaan wat in Amersfoort kan! van het nulpunt van het coördinatensysteem. De bladen zijn groot 85 x 65 cm, het betekende gedeelte 80 x 50 cm dus 400 x 250 m. Behalve het feit, dat dit precies 10 ha is, heeft meer nog een rol gespeeld het hanteerbare formaat van de kaart: niet te groot, niet te klein. Op 2 hoekpunten van het blad zijn de coördinaten ingeschreven, terwijl aan de onderkant een bladverwijzing is getekend. Voor de bladnummering hebben we het schaakbordsysteem gevolgd. De bladen zijn noord gericht. Op een bepaald ogenblik ontstonden er „fi nanciële moeilijkheden". De zaak is n.l. deze, dat wij „tijdschrijvers" zijn. D.w.z. onze uren „drukken" op verschillende objecten waar voor kredieten beschikbaar zijn (wegenaan leg bijv.) of komen ten laste van andere dien sten en bedrijven (grondbedrijf, bouw- en woningtoezicht etc.). Voor de kaart 1 500 was geen krediet, zodat het werk volkomen ten laste van de eigen dienst kwam, terwijl toch „iedereen" van deze kaarten gebruik maakte. Sommige gedeelten konden nog ge boekt worden op wegenplannen, maar dat hield ook een keer op. Verstrekte kaarten aan andere diensten etc. in rekening brengen was ook zo eenvoudig niet. Want wat moest in rekening gebracht worden? Alleen de kos ten van de afdruk? Een bepaald bedrag bijv. per dm2? De werkelijke kosten (meten, teke nen etc.)? Het ene zou veel te goedkoop, het andere veel te duur zijn! Want stel, dat de werkelijke kosten in rekening gebracht zou den worden, dan wisten we bij voorbaat, dat diensten of afdelingen zonder of met weinig beschikbare geldelijke middelen, geen ge bruik meer van de kaarten zouden maken, terwijl het juist de opzet was om met behoor lijk kaartmateriaal te gaan werken. Een enquête bij andere gemeentelijke dien sten bracht voor ons geen uitkomst. WH be merkten we, dat zowat iedere gemeente een eigen systeem van kostenberekening en -ver antwoording had en ook dat meerdere ge meenten knel zaten met dit kostenprobleem. Na verschillende besprekingen o.a. met de afdeling financiën en tenslotte met het college van B. en W. werd een tamelijk simpele, maar naar onze mening uitstekende, oplos sing gevonden. Er van uitgaande, dat deze kaarten van belang zijn voor het gehele ge meentelijke apparaat (dat was in de afgelo pen jaren wel gebleken), dus ten algemene nutte, dienden de kosten ook ten algemene laste te komen en zou in het vervolg in de exploitatie-opzet van nieuwe uitbreidings plannen een bepaald bedrag 1 van de kos ten voor wegenaanleg) worden opgenomen. (Een exploitatie-opzet van een uitbreidings plan bestaat enerzijds uit de aankoop- en ver wervingskosten van grond, het bouwrijp ma ken. wegenaanleg, riolering, verlichting, groenvoorziening etc., anderzijds uit een op brengst door verkoop van bouwgronden en rijksbijdragen bouw van scholen bijv.). Hierbij dient wel opgemerkt, dat het gas- en waterleidingbedrijf 25 van de kosten bij draagt. waarvoor aan dit bedrijf van elke gereedgekomen kaart 3 acutes worden ver strekt. Het vervaardigen van de kaart geschiedt op de normale wijze. Daar waar geen punten Fragment van de kaart schaal 1500 (ware grootte)

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 20