162 Verslag regionale bijeenkomst te Arnhem Op dinsdag 23 april was de laatste regionale bijeenkomst in Arnhem van het seizoen. Voor een gehoor van een 60-tal collega's hield Ir. J. A. G. Roeleveld, landmeter bij de af deling onderzoek van de Koninklijke Neder- landsche Heidemaatschappij, een lezing over: Experimenten voor de mechanische regi~ stratie en uitwerking van profielmetingen" Na een korte inleiding betreffende verschil lende methoden, zoals de klassieke, de mecha- nisch-elektronische en de mechanisch-elek- trische methode, werd nader ingegaan op de mechanisch-elektronische methode t.w. het digitale systeem, welk systeem zijn toepassing heeft gevonden bij de verwerking van profiel metingen zoals deze bij de K.N.H.M. wordt toegepast. Hoewel de opnemer in het terrein de gebrui kelijke aflezingen (nog) zelf doet en deze af lezingen en verdere gegevens m.b.v. een spe ciale grafiet-stift registreert op daartoe be stemde kaarten, geschiedt de verdere uitwer king geheel lang mechanische weg. Hiertoe worden door een apparatuur de kaarten (z.g. marksensingkaarten) gesorteerd en van pons gaten voorzien, waardoor de marksensing- kaart ponskaart wordt. Deze ponskaarten worden door de elektronische rekenautomaat verwerkt, waardoor gegevens verkregen wor den voor de elektronische rekenapparatuur, welke öf rechtstreeks de grafieken, in casu de profielen, tekent op een strook papier öf er staten van berekende grootheden van pro duceert. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat de apparatuur de sluittermen tussen de bekende vaste punten vereffent en waar schuwt, indien deze te groot zijn. De opzet van de automatisering, n.l. een snellere werkwijze, bleek wel uit de cijfers, die spreker noemde. Bij de K.N.H.M. werden in 1962 45000 dwarsprofielen en 3000 km lengteprofiel getekend, waarvoor 1500 man dagen tekenarbeid nodig was. De elektroni sche apparatuur vervaardigt drie profielen per minuut, waardoor de machine slechts een klein gedeelte van de dag voor dit werk in gebruik is om de gehele jaarproduktie te kunnen ver werken. Na de pauze werden verschillende vragen door de spreker beantwoord en werd nader ingegaan op de tegenwoordige ontwikkeling en opgang van de automatische „teken machines", waarbij een drietal grondprincipes behandeld werd. Er zijn 20 firma's in de wereld, die elektronische tekenapparatuur ver vaardigen, doch slechts enkele voldoen in een bepaald systeem. Er zijn er zelfs, waarbij de „tekening" via een beeldbuis wordt gepro jecteerd. Uit de lezing en de getoonde dia's bleek wel duidelijk, hoever de automatisering ook in de lagere landmeetkunde is doorgedrongen en onze aandacht in de (naaste) toekomst zeker waard is. J. W. W. Algemene ledenvergadering van de Vereniging van Technische Ambtenaren van het Kadaster Op 25 april j.l. hield genoemde vereniging haar jaarvergadering te Utrecht, die vrij druk bezocht was, vooral door een verheugend aantal jongeren. De agenda vermeldde een 27-tal punten, die door voorzitter K. van Houten op vlotte wijze aan de orde werden gesteld. Na de gebrui kelijke verenigingszaken kwam de voorzitter, die in deze algemene vergadering voor het eerst als zodanig optrad, aan zijn jaarrede, waarin hij memoreerde wat er alzo in het af gelopen jaar was bereikt voor de verschil lende groepen. Bij de bespreking van het be stuursbeleid bleek dat, behoudens een enkel woord van kritiek en lof, de vergadering het eens kon zijn met de gang van zaken betref fende het gevoerde beleid en het bestuur zich verzekerd kon weten van het vertrouwen van zijn leden. Ten aanzien van het punt „Geodesia" bleek zeer sterk de wenselijkheid dat meer kada strale schrijvers naar de pen grijpen voor het leveren van een bijdrage. (De redactie zal ze gaarne tegemoet zien.) Het aftredende be stuurslid C. A. Boelens werd bij acclamatie herkozen, terwijl afscheid werd genomen van de heer A. van Prooyen, wiens secretariaat inmiddels was overgenomen door de heer D. Wesselink (adres Fluwijnstraat 42, Eind hoven). Een groot gedeelte van de agendapunten had betrekking op het rapport „Taakomschrij ving" („Taakverdeling" volgens afd. Noord- Holland) en zijn amendementen. De heer S. de Moor stelde voor deze amendemen ten ter behandeling toe te vertrouwen aan de commissie die het rapport had samengesteld, vervolg pag. 169

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 24