165 perfecte uitvoeringsvorm kan dit instrument ook de punten met lijnen verbinden en der halve een getekende kaart produceren. Ook zonder deze fase kan men met het digitale ter reinmodel verder werken en een deel van de taak van de ontwerper aan de rekenmachine toevertrouwen. Het zij mij vergund dit te de monstreren aan de hand van een voorbeeld, ontleend aan de wegenbouw. De keuze van dit voorbeeld berust op het feit dat hier de ge schetste methode het verst is voortgeschreden en in allerlei graden van perfectie reeds in vele landen wordt toegepast. Het is te be treuren dat het Nederlandse aandeel in deze ontwikkeling zeer gering is geweest. Dit geeft mij echter de vrijheid mijn voorbeeld samen te stellen uit componenten van verschillende oorsprong en u een werkwijze te schetsen die weliswaar hypothetisch, doch tevens realiseer baar is. Het uitgangspunt hierbij is dat op grond van bestaande kaarten of andere gegevens een voorlopige as van de weg is vastgesteld. Van dit traject worden vervolgens luchtfoto's ge maakt, waaruit het digitale terreinmodel door meting en berekening wordt verkregen. De voorlopige as wordt aan dit model toegevoegd door het berekenen van de lijnvergelijkingen der rechtstanden en de overeenkomstige pa rameters der cirkelbogen en overgangsbogen. Aannemende dat een ruim arsenaal van rekenprogramma's beschikbaar is, kan de rekenautomaat nu onder meer worden ge bruikt voor het bepalen van de gunstigste ver ticale belijning van de as, rekening houdend met de daarvoor ingevoerde grenzen voor de hellingen en de stralen der verticale bogen. Na het invoeren van de gegevens over het geprojecteerde dwarsprofiel van de nieuwe weg kan de rekenmachine ook het grondver zet berekenen, benevens de wijzigingen hierin als functie van een verplaatsing van de as in horizontale richting. Hierna kan de ontwer per het resultaat beoordelen en een beslissing nemen omtrent het al of niet aanvaarden van het voorlopige plan of omtrent de daaraan aan te brengen wijzigingen. Aannemende dat een definitief besluit is genomen kan de reken machine verder gaan met het vaststellen van coördinaten van alle punten van de weg, zoals de bermen, de kantstroken, de verharding, de grenzen enz. Van deze punten of een selectie daarvan worden uitzetgegevens berekend ten behoeve van de realisatie van het ontwerp op het terrein. De rekenmachine kan eveneens een schema ontwerpen voor het gunstigste transport van grond of ander materiaal.' In dien gewenst kan zelfs een tekenfilm worden ontworpen, die toont hoe de weg zich in de toekomst aan de gebruiker zal voordoen. Dit schema is uiteraard verre van volledig en gaat voorbij aan de vele moeilijkheden die met de programmering van de aangegeven bere keningen gepaard gaan. Het zal echter vol doende zijn u te tonen dat in een dergelijk ge val een zeer nauwe samenwerking tussen geo deet en ontwerper noodzakelijk is en dat een scheiding van beider arbeidsveld hierbij vrij wel onmogelijk geworden is. Beiden verschaf fen gegevens voor en ontlenen gegevens aan eenzelfde rekenprogramma en de hantering daarvan vereist dus een goed gedirigeerd samenspel. De praktijk toont dat het in de meeste geval len de geodeet is die de verantwoordelijkheid voor het rekenwerk draagt, daar hij hiervoor zowel door zijn opleiding als in verband met zijn werk dat hem regelmatig met grote hoe veelheden rekenwerk confronteert, de meest gerede partij is. Naast de geodeet en de ont werper ziet men ook hier vaak de derde man zich aandienen, in dit geval in de figuur van een wiskundige of een programmeur. Deze moet in staat zijn de door beide partners ge stelde eisen te vertalen in instructies voor de rekenmachine waarbij zowel aan de nodige controles als aan voldoende flexibiliteit moet worden gedacht. De hier geschetste vorm van samenwerking behoeft zich uiteraard niet te beperken tot de wegenbouw, doch is eveneens op allerlei andere terreinen denkbaar en uitvoerbaar. In principe geldt dit voor ieder geval waar de door de geodeet geleverde gegevens in een volgende fase worden betrokken bij een be rekening voor andere doeleinden. Deze uitspraak krijgt een nog wijder perspec tief als in de toekomst de gebruikelijke vorm van de luchtfoto wordt vervangen door een op band, draad of anderszins vastgelegde elek tronische of magnetische registratie van door licht of korte radiogolven overgebrachte in formatie. Dat dit geen utopie is moge blijken uit het feit dat ernstig wordt overwogen een kaartering van het Zuidpoolgebied uit te voe ren met behulp van radaropnamen. Zij hebben in principe de eigenschap dat zij de plaats van reflecterende voorwerpen vastleggen in pool coördinaten ten opzichte van de standplaats van de antenne. In deze vorm leent de infor matie zich direct voor verdere verwerking in een rekenautomaat. Een visuele voorstelling in de vorm van een schermbeeld of een foto

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 27