166 daarvan speelt hierbij dan slechts een onder geschikte rol. Van nog verdere strekking is de toepassing van geperfectioneerde televisiecamera's. Zij hebben het voordeel dat zij een zeer snelle overdracht van informatie over grote afstan den mogelijk maken. Dit zou bijvoorbeeld van groot nut kunnen zijn voor de verwerking van stroommetingen in een sluitgat bij een dijk- dichting. Vrijwel onafhankelijk van de plaats waar de rekenmachine zich bevindt kan de leider van een dergelijke operatie met zeer weinig vertraging op de hoogte gehouden worden van de zich voordoende verschijnselen die hem in een vooraf gekozen, voor zijn doel geschikte, vorm kunnen worden gepresenteerd. Het zal u duidelijk zijn dat het gebruik van radar- of televisie-technieken zonder inscha keling van de rekenmachine vrijwel ondenk baar is. Daar deze zelfde technieken een rol spelen bij het verzamelen van informatie door aardsatellieten, wordt op vele plaatsen hard gewerkt aan het perfectioneren van de syste men, aan het onderzoeken van de wijze, waar op voldoende nauwkeurigheid bereikt kan worden, enz. Zonder mij in het rijk der fan tasieën te begeven kan ik u geen voorspellin gen doen omtrent de snelheid waarmee deze ontwikkeling zal leiden tot commerciële toe passingsmogelijkheden. Zeker is, dat ook op dit gebied een omwenteling bezig is zich te voltrekken en dat het alleszins de moeite waard is, ja zelfs noodzakelijk geacht kan worden, om deze nauwgezet te volgen ten einde er op het juiste moment gebruik van te kunnen maken. Op dezelfde gronden kan met grote stelligheid worden verwacht dat de overlapping tussen de werkterreinen van geodeet en civiel-inge- nieur groter zal worden en hun samenwer king zal moeten evolueren naar een nog groter intensiteit. Het is hierbij een haast pikante noot te bedenken dat deze gang van zaken is ontstaan door bij de toepassing van de foto- grammetrie van grafische naar numerieke methoden over te gaan, terwijl bij de klassieke landmeetkundige methoden vanouds de meeste metingen in getallen werden vastge legd, waaruit met pijnlijke zorg een grafisch product werd samengesteld. Wellicht is dit een indicatie voor een groei van de gehele geodesie in de richting die nu door de foto- grammetrie is aangewezen. Indien U uit het voorgaande de indruk mocht hebben overgehouden dat de toepassing van de fotogrammetrie voor civieltechnische werk zaamheden bezig is zich tot een nieuwe spe cialiteit te ontwikkelen, kan ik met voldoening constateren dat ik de vraag naar het waarom van deze combinatie tevens heb beantwoord. Dat hieraan de noodzaak van een nauwere samenwerking tussen geodeet en civiel-inge- nieur onverbrekelijk verbonden is, kan daarbij als een voordeel worden beschouwd en als een gedeeltelijke vernieuwing van een band die vanouds aanwezig is geweest. IN MEMORIAM PIETER KNOL 24-7-1938 2-5-1963 (in leven landmeetkundig ambtenaar Op 10 april kwam de landmeetkundig ambte naar Knol op kantoor met de mededeling, dat hij zich niet prettig voelde. Hij was bij de dokter geweest, die geelzucht had geconsta teerd. Toen Piet diezelfde dag naar zijn ouders in Bolsward vertrok om te herstellen van deze ziekte zal zeker niemand vermoed hebben, dat dit zijn laatste reis naar Bolsward zou zijn. Na enige weken thuis te zijn verpleegd werd hij op 29 april in het ziekenhuis opgenomen, daar de toestand verslechterde. Op 2 mei kregen wij bericht, dat Piet nog vrij onverwacht aan een ongeneeslijke ziekte was overleden. De verslagenheid bij zijn collega's was zeer groot en het is nog moeilijk voor ons om aan te nemen, dat Piet zijn plaats nooit meer zal innemen. Het is nauwelijks te ver van het kadaster te Eindhoven R) werken, dat in enkele weken tijd deze 24-ja- rige levenslustige jongeman uit ons midden werd weggehaald. Wij kenden hem immers als een knaap, die zich altijd met volle ijver aan zijn werk wijdde. Verschillende takken van sport hadden zijn bijzondere aandacht. Ook zijn studie aan de avond-H.B.S., waar aan hij zich met volle aandacht wijdde, moest vroegtijdig beëindigd worden. Op 6 mei hebben enkele collega's hem bege leid naar zijn laatste rustplaats. Voor zijn ouders, broers en zusters zal zijn heengaan een diepe droefheid veroorzaakt hebben. De wetenschap echter dat hij thans bij zijn Heer en Heiland mag zijn, is voor hen een rijke troost. T. Pelgrim

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 28