Janszoon Blaeu (1571 1638), begon deze wereldatlas uit te geven in twee delen. Reeds in 1640 werd de verzameling uitgebreid tot drie delen. In 1655 werd de toen zesdelige atlas volledig gemaakt door toevoeging van een deel over China. Joan, de zoon, deed daarna in 1662 de Atlas Major verschijnen (in 9, 11 of 12 delen, resp, met Nederlandse, Latijnse en Franse tekst). De voorgenomen uitgave in het Spaans is niet meer voltooid. Het 10e deel van de 12 draagt het jaartal 1672: Joan overleed het volgende jaar. W. K. OPINIEPEILING BELGISCHE LANDMETERS Als een uitgave van het Centrum voor de studie van technische, sociale en beroeps- vraagstukken in België (adres: Belliardstraat 137, Brussel-4) is verschenen een studie, ge wijd aan de architectuur en de schattingen van onroerende goederen. De prijs is 125 fr. Samenstellers zijn Jean Mayer en Karei de Smet. In deze studie zijn neergelegd de resultaten van een opiniepeiling, gehouden tussen sep tember 1960 en september 1961; zij is in hoofdzaak gebaseerd op een vragenlijst, die betrekking had op de verschillende actuele aspecten van de beroepen architect en meet kundige schatter van onroerende goederen. De vragenlijst voor de m.s.o.g. werd in een groot aantal verspreid. Men ontving (slechts) 300 antwoorden, een gering aantal als wij bedenken dat er naar de schatting van de schrijver (R. P.) in „Het Kartel aan wiens bericht wij deze samenvatting ontlenen, ca. 2300 m.s.o.g. in België zijn. Een officiële sta tistiek schijnt er te dezer zake niet te bestaan! De functies van de beantwoorders zijn zeer ongelijk verdeeld: van de 300 zeggen 6 landmeter-functionaris te zijn, 58 oefent het beroep uit als onafhankelijke, 36 als nevenberoep. Dit geeft, gezien de werkelijke verhoudingen, weinig houvast. Immers, naar het oordeel van de schrijvers zijn er in België niet meer dan 1000 landmeters-functionaris sen, tegen maximaal 500 landmeters-vrij be roep. Interessant is de conclusie, dat de landmeter functionaris ongeveer 20.000,- tot 25.000,- fr. minder verdient dan de landmeter-vrij beroep. De algemene gemiddelden zouden liggen bij 155350 fr. per jaar. Er is verder een algemeen verlangen om het beroep te revaloriseren en in te schakelen in het sociale leven. Ca. 92 °/c> wenst een wette lijk statuut, nauwkeuriger opgesteld en beter omlijnd dan het K.B. van 18 mei 1936. Oprichting van een Orde van Landmeters wordt door 78 °/c> voorgestaan, hervorming van de studies door 60 (bij dit onderdeel zijn de meeste antwoorden van landmeters functionarissen). Daarentegen wordt slechts door 33 %i herziening van de stage-bepalin- gen gevraagd. De opiniepeiling omvat nog een reeks andere vraagstukken zoals stedebouw, ruilverkave ling, de erelonen, uitbreiding van bevoegd heden, met inachtneming van overgangsmaat regelen, verbod voor de functionarissen om ook beroepswerk voor particulieren te ver richten e.d. W. K. Aanvulling bibliotheek N.G.L. Onder verwijzing naar de vorige opgave (blz. 25 van de jaargang 1962) delen wij onze lezers mede, dat de bibliotheek van de afde ling Geodesie van de Sterrewacht te Leiden nu in handen is van het Nederlands Genoot schap voor Landmeetkunde en met de reeds bij ons in beheer zijnde bibliotheek van de V.T.A.K. en ons eigen bibliotheek opgebor gen in het gebouw van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat te Delft. De heer E. Draisma Ing. verzorgt de uitlening. Hij heeft zich reeds veel moeite gegeven voor een goede ordening. De M.D. heeft het N.G.L. door de beschikbaarstelling van de uitstekende opbergruimte zeker aan zich ver plicht. De titels van de aanwinsten zullen wij zo spoedig mogelijk in gedeelten in Geodesia be kend maken. Ze omvatten in totaal meer dan 700 catalogusnummers. Natuurlijk heeft een deel er van slechts historische waarde. De eerste reeks titels van reeds gecontro leerde boekwerken uit de onderafdeling Ne derlandse auteurs (een en ander is voorlopig naar de landen gerangschikt) is op de vol gende bladzijde opgenomen. 168

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 30