Barometrische Hoogtemetingen In de onderontwikkelde gebieden van Afrika en ook elders in de wereld is een toenemende vraag naar betrouwbare kaarten voor het uit voeren van ontwikkelingsplannen zoals land hervorming, irrigatieschema's etc. Luchtkaartering is bij uitstek het hulpmiddel tot het op snelle wijze verkrijgen van be trouwbare kaarten. Teneinde van de luchtfoto's kaarten te maken is het nodig dat van een aantal terreinpunten coördinaten en hoogte bepaald wordt en van nog meer punten alleen de hoogte. Het bepalen van de coördinaten levert over het algemeen geen grote moeilijkheden op, maar in verband met het feit dat er in het alge meen zeer weinig betrouwbare hoogtepunten aanwezig zijn ligt de zaak hier anders. Normale waterpassing is praktisch altijd uit gesloten. Trigonometrische hoogtebepaling is alleen dan mogelijk wanneer het te bepalen terreinpunt in coördinaten bepaald is en in dien de, vanuit het terreinpunt zichtbare, drie- hoekspunten zelf in hoogte bekend zijn. Dit is echter meestal niet het geval. Teneinde toch de nodige gegevens omtrent hoogte te verkrijgen blijft dus vaak alleen over de methode van Barometrische Hoogtebe paling. In verband met het feit dat deze methode zel den of nooit in Nederland wordt toegepast is het misschien wel interessant iets meer hier omtrent te vernemen. Het principe Men weet dat de luchtdruk vermindert naar mate men hoger komt. Kan men dus de lucht druk meten, dan heeft men een middel in de hand om de hoogte te bepalen, of beter ge zegd: indien men van twee punten het ver- verschil in luchtdruk bepaalt, kan men het hoogteverschil berekenen. In de landmeetkunde gebruikt men daarvoor meestal de zgn. Aneroïde barometer. 141 De Wallace and Tiernan Barometer door H. C. Pouls landmeetkundige bij de Survey of Kenya fig. 1 Schematische voorstelling Aneroïde barometer

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 3