op de terreinen van Shell Nederland Raffinaderij n.v. en Shell Nederland Chemische Fabrieken n.v. Wat is en wat doet de landmeetkundige dienst 187 door Mijs Dat er op fabrieksterreinen tegenwoordig landmeetkundige diensten zijn, is niet nieuw meer. Ze zijn ontstaan en/of gegroeid in de na oorlogse periode van zeer snelle uitbreidin gen en te kort aan fabrieksterreinen. Immers de meeste grote bedrijven hebben havens en spoorwegverbindingen nodig; deze terreinen zijn kostbaar en niet in ruime mate beschik baar. Wij hebben in Rotterdam en omgeving vier terreinen, n.l. het terrein om de ls'te en 2e Petroleumhaven, Installatie Vlaardingen, de ,,Witol" in Maassluis en een terrein .Euro poort" op Rozenburg. Totaal oppervlakte bijna 650 ha, waarvan ongeveer 550 ha in gebruik is. Deze terrei nen strekken zich langs 7 km waterkant uit. Er zijn 31 steigers voor zeeschepen, tankers en vrachtschepen. Per jaar lopen ruim 1800 tankschepen de Nieuwe Waterweg binnen om voor Shell Pernis ruwe olie aan te voeren en een deel van de produkten weer af te voeren. Het uit- zetwerk werd in het begin uitgevoerd door een landmeter van het kadaster, later door een landmeetkundig bureau. Sinds 1954 hebben we een eigen landmeet kundige dienst als onderafdeling van het ont werp- en constructiebureau. De meetkundige grondslag van deze fabrieksterreinen bestaat uit een twaalftal snelliuspunten, verbonden door veelhoeken. In iedere veelhoek zijn pun ten opgenomen van het kadaster en/of de Gemeente Rotterdam. Aan deze grondslag zijn de assen van de wegen en de meetlijnen vastgelegd. Alle plants worden vanuit deze wegen en meetlijnen uitgezet en ingemeten. Een plant is een rechthoekig blok, waarop een complete fabriek staat. De grootte van zo'n blok varieert van 1,5-2,5 ha. In totaal zijn er ongeveer 60 fabrieksblokken. Hier naast zijn er dan nog de tankputten met een oppervlakte van ca. 300 ha, voorts kantoor gebouwen, magazijnterreinen enz. Ieder blok is bij ons vastgeme'ten aan de assen van de wegen, welke alle in coördinaten bekend zijn. Vandaar uit wordt al het uitzetwerk gedaan en daaraan worden ook de veldwerken in gemeten. De veldwerken worden gemaakt op kodatrace, omdat veel veldwerken door an dere diensten worden gebruikt en hiervan ge makkelijk duidelijke lichtdrukjes gemaakt kunnen worden. Ook is kodatrace bestand tegen water. Op de veldwerken worden van alle terrein- opstakels de metingsuitkomsten genoteerd. De onderheide gebouwen worden extra ingeme ten. daar deze de punten op de wegen moe ten vervangen. Onze fabrieksterreinen zijn n.l. op opgespoten grond gebouwd. Deze grond is te slap en werkt te veel. De meet punten blijven daar niet lang op de juiste plaats. Zij worden dan ook zo vlug moge lijk aan hoeken van onderheide gebouwen aangemeten, vanwaar zij weer gemakkelijk teruggezet kunnen worden. In deze gebou wen hebben we ook de waterpas-doken ge slagen. De terreinen worden gekaar'teerd op schaal 1 200 en op schaal 1 500. De fa brieksterreinen n.l. op schaal 1 200 en de tankputten op schaal 1 500. In het totaal zijn er nu 150 bladen. Gekaarteerd wordt op astralon bladen van 100 X 150 cm. Bij de topografische dienst in Delft zijn van deze bladen reserve kodagraaf calques gemaakt, n.l. van ieder blad één cal que op schaal 1 200 en twee calques op

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 11