BERICHTEN van en uit het IN.U.L. Bericht voor lezers en adverteerders We maken u er op attent, dat in verband met de vakanties eind juli een gecombineerd juli- augustusnummer zal verschijnen. Het daarop volgende septembernummer verschijnt om streeks 20 september. Redactie en advertentie-afdeling 25-jarig ambtsjubileum van ons redactielid E. Draisma Ing. Op 9 mei was de heer E. Draisma 25 jaar in Rijks dienst. Naar aanleiding hiervan werd op 6 mei in de kantine van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat aan de Kanaalweg te Delft 's morgens een feestelijke bijeenkomst belegd, waarin de heer Draisma, vergezeld van zijn gehele gezin, allereerst werd toegesproken door het hoofd van de M.D., ir. Rienstra. Ook de collega's Rietveldt en Schrikkema droegen hun steentje bij in de huldiging, de eerste niet alleen als voorzitter van de con tactcommissie M.D., maar ook namens het N.G.L. Bij de beantwoording van de sprekers vertelde de jubilaris van de grote steun die hij in zijn leven mocht ondervinden van zijn geloof en van zijn gezin. Velen maakten na afloop gebruik van de gelegenheid de familie Draisma persoonlijk geluk te wensen. ^ertcAten AVOND VOOR DE CURSISTEN VAN HET C.T.O. Op dinsdag 7 mei werd door de heer E. Draisma Ing., werkzaam bij de Meetkun dige Dienst van de Rijkswaterstaat te Delft, een lezing gehouden over het onderwerp: „Luchtkaartering". Deze lezing vormde het belangrijke onderdeel van een bijzondere vergadering, die door de Vereniging T.A.K. georganiseerd werd. Leerlingen van het C.T.O., het opleidingsbureau van het Kadas ter, vormden het publiek, dat wel buiten gewoon geïnteresseerd was in dit onderwerp. Zeer opvallend was de wijze waarop de heer Draisma zijn lezing begon, namelijk in Zuid- Afrika. Even duurde het vóór iedereen be greep waar het tenslotte op uit zou draaien. Het ging over een interessant geval wat zijn dienst in behandeling had gekregen. Enige tijd geleden verging een koopvaarder bij de kust van Zuid-Afrika. De oorzaak was een groot vraagteken. De Raad voor de Scheepvaart verdacht de kapitein ervan, dat hij dichter dan was toegestaan langs de kust was gevaren, om daar van een gunstige zee stroming te profiteren. De kapitein sprak dit feit tegen, er waren geen bewijzen, of toch wel? Aan boord van de koopvaarder was iemand geweest, die kort voor de ramp een foto van de kust had gemaakt. Het schip had namelijk omdat het ergens op vastliep, een onverwachte manoeuvre moeten maken. De voornoemde passagier wist hier nog niets van, maar zag plotseling de kust prachtig langs zijn patrijspoort glijden. De man was waarschijnlijk een enthousiast fotograaf en nam dus meteen deze gelegenheid waar om een mooi „plaatje" te schieten. Kort nadat hij deze foto had gemaakt, moest hij zich bij zonder haasten daar hij de kans liep een nat pak te krijgen: het schip zonk namelijk. Enige tijd verliep en langzamerhand raakte het filmpje van deze man vol; het werd ont wikkeld en afgedrukt. De foto's waren goed gelukt, vooral de foto die vlak voor de ramp van de kust werd gemaakt was prima. Op de voorgrond zag men nog een gedeelte van het schip en de kust was ook scherp waar neembaar. De man had gehoord van de moei lijkheden van de kapitein en stuurde hem daarom de foto. De kapitein vond dat de foto er voor hem wel gunstig uitzag en overhan digde deze aan de Raad van Scheepvaart. Die moest ook toegeven dat het er wel gun stig uitzag en stuurde de foto voor onderzoek naar het bureau waar de heer Draisma werk zaam is. Deze hadden er zo nog niets aan, gaven ze te kennen. De focus van de lens van het fototoestel was belangrijk! Behalve dat wist men nog niets met zeker heid te zeggen, want de hoek waaronder de kust was gefotografeerd, was niet bekend. Het resultaat was dat een ander schip, dat ook hier langs de kust voer, op verzoek van de Raad voor de Scheepvaart een serie foto's nam van het betrokken gebied, onder ver schillende hoeken en tevens steeds de positie noteerde. Deze foto's werden vergeleken met 198 B.

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 22