199 ocus de betrokken foto en na een tweede onder zoek bleek, dat de kapitein inderdaad te dicht langs de kust was gevaren. Dit verhaal was wel het interessantste voor beeld, dat de heer Draisma had kunnen geven om aan te tonen, in hoeveel gevallen men wel nut van de meting in foto's kan hebben. De luchtkaartering is iets dergelijks maar dan verticaal. Door uit een vliegtuig foto's 'te gaan nemen, krijgt men nu een heel gebied op een fotografische kaart. Bij het maken van de foto's weet men steeds de af stand tot het betrokken punt, daar in de foto de stand van de hoogtemeter wordt aange geven. De schaal van de kaart kan eenvou dig berekend worden door de focus door de hoogte te delen. Nu kan men het beeld gaan benutten door het te projecteren onder dezelfde hoek als men de opname uit het vliegtuig heeft ge maakt. Door middel van een kaarteermachine kan het betrokken gebied in kaart worden ge bracht. Zelfs hoogten in het terrein kan men in kaart brengen door middel van twee el kaar overlappende foto's. Hierdoor kan men de foto's stereografisch projecteren. Terwijl de heer Draisma deze dingen alle maal duidelijk uiteenzette, lichtte hij een en ander toe met behulp van dia's. De avond werd besloten met de gelegenheid tot vragen stellen over het onderwerp. Uit dit laatste is wel gebleken, dat iedereen doordrongen was van het feit, dat de luchtfoto nog vele ongekende mogelijkheden heeft en dat deze in de toekomst zeker zullen worden benut! E. A. UBELS, cursist C.T.O. Nieuwe aanvragen voor ruilverkaveling Aangevraagd werd ruilverkaveling van de blokken Epe II gelegen onder de gemeente Epe (grootte ca. 6280 ha); Nistelcode III, ge legen onder de gemeente Nistelrode (grootte ca. 2310 ha); Dantumadeel gelegen onder de gemeente Dantumadeel (grootte ca. 7800 ha); Heerde II gelegen onder de gemeenten Heer- de en Wijhe (grootte ca. 5220 ha) en Bladel en Knegsel gelegen onder de gemeen ten Bladel, Hooqeloon en Eersel (qrootte ca. 3000 ha). Jaarverslag 1962 Hogere Technische School voor de Bouwkunde te Utrecht Evenals vorige jaren waren aan de Hogere Technische School voor de Bouwkunde te Utrecht afdelingen voor Bouwkunde, Weg en Waterbouwkunde en Landmeetkunde. In de loop van het verslagjaar hebben de heren Ir. J. J. G. van Hoek en P. C. Zanen het bestuurslidmaatschap beëindigd. Ir van Hoek heeft sedert 1942 in het Bestuur zitting gehad. Hij verrichtte zeer veel werk in het belang van de school. Het Bestuur geeft daarom uiting aan zijn bijzonder grote waar dering voor wat deze heren hebben gedaan. De heer L. J. te Pas, een oud-leerling, werd gekozen tot voorzitter. Door een langdurige ziekte van de contact leraar Mr. Ir. J. M. C. Witvliet moest diens taak door verschillende leraren worden over genomen, terwijl tot 'tijdelijk vervangend leraar werd benoemd Mr. Dr. F. Stegeman. Op 1 september 1962 bedroeg het aantal leer lingen 453, van welke 13 in de schakelklas, 163 voor weg- en waterbouwkunde, 170 voor bouwkunde en 107 voor landmeet kunde. 135 van deze leerlingen waren in het bezit van het einddiploma H.B.S.-B 5 jr. en 2 van het einddiploma Gymnasium-B. Voor de afdeling Landmeetkunde waren de leerlingen op 31-12-1962 verdeeld als volgt: kl. 1: 19; kl. 2* 19; kl. 2: 15; praktijkjaar: 30; kl. 4: 25 totaal 108. Door de Minister van O., K. en W. zijn voor deze afdeling 'tot gecommitteerden bij de eindexamens benoemd: Mr. Ir. S. M. Meelker, directeur bij het Ministerie van Financiën, Hoofd van de Directie Kadaster en Hypotheken en Ir. B. Scherpbier, raad gevend ingenieur, oud-hoofd van de Topo grafische Dienst N.V. Bataafse Petr. Maat schappij. Geslaagd zijn voor de afd. bouwkunde 30,

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 23