202 detische vraagstukken door gebruikmaking van de plaatsbepaling van kunstmatige aardsatellieten. Kocian, Gebruik van de automatische rekenmachine LGP-30 bij geodetische berekeningen. F. Silar, Beschrijving van apparaten voor automatische hoogtemetingen met impulsenschema's en foto's dienst auto's. V. Stastny, Leidraad bij het gebruik (en de program mering) van de rekenmachine Zuse Z 11. Geodetski List (Jugoslavic) 1963-1—3. D. Bencic: Gemiddelde fouten bij het waterpassen, voortvloeiende uit de instrumenten en uit fouten van de waarnemer. V. Petkovic: Variaties van de terrestrische brekings- coëfficient en de invloed hiervan op de trigonometrische waterpassing bij micro-triangulaties. Z. Narobe: Beschouwingen over de schatting van de nauwkeurigheid van (geodetische) metingen op grond van de (mathematische) statistiek en de waarschijnlijk heidstheorie. Prof. Dr. Z. Tomasegovic: Over de ontwikkeling der foto-interpretatie. Z. fankovic: Opplakbare kaarttekens op de cellofaan- band „Aero-Scloteip". Prof. Dr. N. Ncidhardt: Toelaatbare afwijkingen bij optische lengtemeting (van polygoonzijden) met ge wone tachymeter. N. Vikic: Orthogonale detailmeting met gebruikmaking van (zak)veldboek. Gcodézia és Kartografia (Hongarije) 1963-1 Dr. A. Tarczy-Hornoch. Over de vereffening van voorw. en achterw. snijdingen volgens de methode van de afhankelijke waarnemingen (obs. conditionnées) en zijn terugvoering op intermediaire waarnemingen; met voorbeeld (Zie: Österr. Zeitschr. f. Verm. 1929-53/59 en A. Mopurgo's: Die Punkteinschaltung mit Aus- gleichsverfahren nach der Methode der bedingten Be- obachtungen) Dr. I. Ilazay, Bepaling van de betrouwbaarheid der functiewaarde, rechtstreeks afgeleid uit de normaalver gelijkingen der coördinatenvereffening. Dr. S. Radó en O. Bercczky, De nationale atlas en de economische kaart van Hongarije. Gy Alpur en Somogyi, Over de foutenverdeling bij de ruimte-triangulatie. I. foó. De met microgolven werkende afstandsmeter GET-B1 en de foutenbronnen bij de elektro-magne- tische afstandmetingen (met foto's). Dr. Renner, De stand van het fundamentele onder zoek bij zwaartekrachtmetingen. Dr. P. Biró, Recente ontwikkeling van de wetenschap pelijke geodesie (wereldcoördinatcnsysteem, theorie van Hirvonen) G. Detrckoi e.a., De voornaamste taken van de In spectie voor Geodesie en Kartografie in het district Szolnok. Varga, Verzekering van (de hoofdpunten) van het grondnet in industrie-terreinen (tekeningen). 1963-2. Z. Antes: Enige actuele vragen betreffende geodesie en kartografie. Dr. A. Tarczy-Hornoch: Over de vereffening van snij punten (Fr.: intersections) door lengtemetingen. Dr. I. Hazay: Over de berekening van de standaard afwijking bij gefingeerde waarnemingen. Dr. T. Lucacs: Over het gebruik van electronische digitale rekenmachines en machinale .opdrachtgevers" (D.: Angabenverarbeitungs-Einrichtungen). Dr. L. Homoródi: De huidige stand van de geodetische wetenschap en haar ontwikkelingstendenzen. L. Balazs: Actuele problemen bij het samenstellen van kaarten op grote schaal. B. Magyarosi: Een eenvoudige oplossing voor de nume rieke aero-triangulatie. L. Pesti: Het aankleven van papieren aan metaal (alu minium) bladen. Kartografie (mededelingen KNAG no. 18) W. F. den Hengst en C. Koeman geven beschouwin gen over de V.N.-conferentie betreffende de inter nationale wereldkaart 1 1 miljoen, gehouden te Bonn 3-22 aug. 1962. Dr. Ir. C. Koeman is verder alleen aan het woord. Hij geeft een kort verslag van de technische conferentie van de International Cartographic Association 10-15 sept. 1962 te Frankfurt am Mam en bespreekt de restauratie d.m.v. overtekening van een Brabantse manuscriptkaart uit de 18e eeuw, aanwezig in het Gemeentearchief van Tilburg. Mitteilungsblatt West-Duitsland 1963-2 De serie artikelen over de Duitse bouwwet wordt voortgezet: deze maal de Bodenverkehrsvorschriften en vrijstellingen. Het Instituut Stedenbouw van de Duitse Academie voor Stedenbouw publiceert plannen voor een serie cursussen. In de rubriek „Wetten en Verordeningen" is opge nomen de Algemene vakantieregeling en de Waterwet voor Nordrhein-Westfalen (Landeswassergesetz 22-5- 1962; oeverlijn, eigendom oeverland, nieuwe bedding). 1963-3 Dr. H„ Nieuwe bepalingen betreffende vrijstelling van grondverwervingsbelasting. In rubriek „Wetten en Verordeningen" o.m. Kada strale behandeling van woningeigendomszaken 9-7- 1962. Bijhouding van het Kadaster 9-7-1962 en Ka- dasterwet Saarland no. 772 van 11-7-1962. 1963-4. G.: 5e vervolgartikel over voorschriften betreffende grondverkcer in de Duitse Bouwwet. Dr. H.: De bondswet betreffende het zuiver houden van Bondswaterwegen van 17 augustus 1960 (is in strijd met art. 70 van de Grondwet, dus nietig). Mitteilungsblatt des Österreichischen Vereines für Ver- messungswescn und der Österreichischen Gescllschaft für Photogrammetric 1962-6. F. Eidherr: Neue Reproduktionsmöglichkeiten mit Ge- vacopy, Copyline, Autoreversal. 1963-1 F. Querasscr: Grundteilungen und die diesbezüglichen Bestimmungen der Bauordnungen in Österreich. Österreichische Zeitschrift für Vermcssungswcsen 1962-6. H. Brunner: Die Zielfehlertheorie (Schluss). P. Meissl: Die innere Genauigkeit eines Punkthaufens (Schluss). W. Embacher: 200 Jahre Meridianbogen Brünn- Warasdin. 1963-1. R. Finsterwalder: Untersuchung von Gletscherschwan- kungen.

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 26