217 De K.N.H.M. heeft een elektronische coördi- natograaf Calcomp DIP gekoppeld aan de reeds voor de loonadministratie bij haar in gebruik zijnde computer l.B.M. 1620. Deze elektronische coördinatograaf neemt het in vol bedrijf op tegen niet minder dan dertig tekenaars. Het is een betrekkelijk klein appa raat waaruit de dwars- en lengteprofielen van een bepaald terrein in letterlijke zin aan de lopende band te voorschijn komen. En die profielen zijn bovendien nog voorzien van duidelijke symbolen voor huizen, afraste ringen, bomen, palen en wat dies meer zij, terwijl er ook nog de hoogteligging ten op zichte van het N.A.P.-vlak bij is vermeld. De rekenapparatuur produceert tegelijk staten met de getallen die de waarnemer tijdens het waterpassen heeft genoteerd en bovendien gevraagde grootheden, die door de reken apparatuur zijn bepaald, de uitgewerkte waterpassing. Gemiddeld heeft de machine slechts twintig seconden per profiel nodig. En dit is nog maar het begin, een eerste stap op de lange weg van de mechanisatie. De profielen zijn bovendien zo getekend dat ze zonder meer in de lichtdrukmachine verme nigvuldigd kunnen worden. De directie van de K.N.H.M., die een zeer groot aantal plannen voor binnen- en buiten landse opdrachtgevers ontwerpt en veelal ook zelf uitvoert, heeft zich reeds enkele jaren geleden met het probleem van de mechanisa tie bezig gehouden. Zij besloot hiervoor een speciale functionaris in dienst te nemen. De keuze viel op Ir. J. A. G. Roeleveld, een pas afgestudeerd geodetisch ingenieur met be langstelling voor de toepassing van elektro nica. Foto K.N.H.M. Overzicht van de apparatuur die wordt gebruikt bij het berekenen en tekenen van de profielen. Rechts de rekenauto maat IBM 1620. Deze geeft in opdracht van de pakjes ponskaarten onder andere impulsen door aan de tekenmachine Calcomp DIP.

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 11