Toen Ir. Roeleveld, bijgestaan door een werk groep van Hoofden van diverse bij het onder zoek betrokken diensten, met zijn onderzoek begon, was een principiële vraag; is het wen selijk de gehele methode van voorbereiding zodanig te veranderen dat een mechanische werkwijze mogelijk wordt, of moet worden uitgegaan van de bestaande methode en be keken welk onderdeel zich leent voor elektro nische verwerking. De voorkeur ging zeer be slist uit naar de tweede mogelijkheid, omdat er dan geen revolutionaire omschakeling van de werkmethode nodig zou zijn en ook omdat dan op korter termijn resultaten van de me chanisatie mochten worden verwacht. Deze vrijwillige beperking heeft er inderdaad toe bijgedragen om na betrekkelijk korte tijd te komen tot een zeer positief resultaat. Soort gelijk als dat in de afgelopen jaren is ge schied met de mechanische verwerking van de loonadministratie, verwacht men ook hier het proces van voorbereiding in fasen succes sievelijk te automatiseren. Om nu antwoord te kunnen geven op de vraag welk onderdeel van de werkzaamhe den zou kunnen worden gemechaniseerd, diende eerst een analyse te worden gemaakt van de lange weg die er ligt tussen het ont vangen van de opdracht en de voltooiing van het plan. Ir. Roeleveld is daarom begonnen bij de betrokken afdelingen een soort stage door te brengen. Hierdoor raakte hij ver trouwd met de werkmethoden van de Ko ninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij. Hij kreeg nu een inzicht in de vele hande lingen die elkaar opvolgden en legde dit vast 218 Foto K.N.H.M. De „elektronische coördinatograaf" in actie. De lijn die op de foto wordt aangewezen wordt juist getrokken door de pen van de tekenmachine; deze pen bevindt zich onder het buisje.

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 12