fa 220 gemakkelijk honderd kaarten kan bevatten, dat is zo ongeveer de dagproduktie van één man. De cassette kan dubbelzijdig worden gebruikt. Er zijn namelijk twee soorten kaarten. De eerste is voor de doorgaande waterpassing. Het andere type kaart is bestemd voor de gegevens van de dwarsprofielen deze zijn genummerd en voor de lengteprofielen; deze laatste hebben geen nummer. In de marksensing-apparatuur worden de kaarten van de waarnemer door elektrische borstel tjes afgetast; waar zij een grafietstreepje vin den, wordt het circuit gesloten met gevolg dat op een bepaalde plaats een gaatje wordt geponst. Tegelijk produceert deze machine door reproduktie een tweede stel kaarten. Deze bevatten geen grafiet en kunnen zo doende, ingevoerd in de rekenmachine voor het samenstellen van de getallenstaten en het geven van de elektrische impulsen aan de tekenmachine, geen storing veroorzaken. In dien de kaarten bij het marksensen niet in de juiste volgorde liggen ontstaan geen moeilijk heden daar ze na het passeren van de mark sensing-apparatuur in een volgende machine worden gerangschikt in de juiste volgorde. In 1961 zijn door de Koninklijke Nederland- sche Heidemaatschappij circa 35.000 dwars profielen van wegen, 2250 kilometer lengte profiel van wegen en omstreeks 12.000 dwarsprofielen van waterlopen opgemeten en in tekening gebracht. Door uitbreiding van de werkzaamheden lagen die cijfers in 1962 al weer hoger. 00 00.00* 01 02 03 0040 0130 0080 0 0 D T Lengteprofiel getekend met de elektronische coördi- natograaf. De raming voor dit jaar is ongeveer 50.000 km dwarsprofielen en 3500 km lengteprofiel. De nu in bedrijf gestelde tekenmachine zal voor dit werk niet meer tijd nodig hebben dan vijftig werkdagen, ofwel tien werkweken. Van full employment is voorlopig dus nog geen sprake. Desondanks is de nieuwe werk wijze nu al economisch verantwoord. Ver wacht mag worden dat in de naaste toe komst het aantal reken- en tekenopdrachten voor de elektronische apparatuur aanzienlijk zal worden uitgebreid. ïi 06.00* Ï-J 06.00* 06.00* Dwarsprofielen getekend met de elektronische coördi- natograaf. Op bepaalde punten zijn allerlei symbolen te zien voor o.a. huizen, afrasteringen, bomen en de gelijke die in het dwarsprofiel worden „aangemeten"; deze symbolen worden eveneens door de machine getekend. Dc nieuwe methode, die moet worden be schouwd als een eerste stap, betekent niet alleen voor Nederland een primeur maar vrij zeker ook voor Europa. Tot zover de mechanische uitwerking van profielmetingen, die voor de bezoekers van de studiedag van de N.L.F., die werd ge houden in de nieuwe kantine van het hoofd kantoor van de K.N.H.M. in een life-uit- zending via een gesloten televisiecircuit van de opname op de marksensingkaart in het veld tot en met het tekenen van de profielen op de beeldbuis kon worden gevolgd, terwijl de bezoekers bij een rondleiding door het ge bouw de tekenmachine ook direct aan het werk konden zien. Dr. Dr. Lang. Regierungsvermessungsdirektor beim Hessischen Ministerium für Landwirt- schaft und Forsten te Wiesbaden, deed op de studiedag van Hagen Systems niet min der opzienbarende onthullingen over mecha-

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 14