Wat is en (1) wat doet het Centraal Bureau Luchtkaartering SURINAME? van 209 door L. A. Gall Ing., Hoofd Afdeling Tekenkamer en Repro We zijn na het einde van de tweede wereld oorlog getuige geweest van een vroeger on gekende aanwas van de wereldbevolking, van de bewustwording van volkeren, van de mechanisering van allerlei menselijke func ties, enz. Allerwege werd een stuwende drang merk baar om het ontwikkelingstempo op te voe ren. Deze drang komt vooral tot uiting in de uitvoering van diverse technische werken, zo als het in versneld tempo bouwen van woon- centra's en fabriekscomplexen, het aanleg gen van nieuwe wegen en vliegvelden voor betere communicatiemogelijkheden, het bou wen van stuwdammen voor het opwekken van hydro-elektrische energie om maar enkele voorbeelden te noemen. Teneinde al deze ac tiviteiten te kunnen realiseren is de vraag naar goed kaartmateriaal enorm gestegen. Oud kantoor C.B.L. Gezien in dit expansielicht is het niet te ver wonderen, dat men ook in Suriname bij het ontwaken uit een dommel van eeuwen besloot het ontwikkelingstempo danig op te voeren. Men stuitte direct op een nijpend gebrek aan goede kaarten en het probleem sprong naar voren, hoe hierin op korte termijn verbetering te brengen. Beproefde men dit op te lossen door de or thodoxe terrestrische wijze van opmeten en kaarteren, dan zou deze arbeid zeer zeker minstens een kwart eeuw in beslag nemen en schatten geld kosten, afgezien nog van het personeelsprobleem dat zich hierbij zou voor doen. Men was dus wel genoodzaakt om naar mo derne, snelle en goedkope methoden uit te zien. Het lag wel voor de hand, dat men de fotogrammetrie luchtfoto's maken en uit deze foto's de kaarten samenstellen te baat zou nemen. Deze werkwijze zou immers de minste tijd en kosten eisen. Dit omvang rijke werk werd in 1947 aan K.L.M. Aero- carto N.V. opgedragen, waarover later meer. Aan kaarten was tot bovengenoemd jaar niet veel aanwezig. Hieronder volgt een korte op gave van de voornaamste kaarten: 1681 Eerste kaart van Suriname, door Willem Mogge. 1730 Kaart omvattende 402 plantages, door A de Lavaux. 1801 Algemene kaart van Suriname, door Mose- berg. 1850 Plattegrond van Paramaribo, door A. G. Hiemcke. 1882 Overzichtskaart van Suriname, samengesteld uit meetgegevens van J. Cateau van Roseveldt en Van Landsberge. 1885 Paramaribo en omgeving in 9 bladen door A. J. Meyer. 1899 Overzichtskaart van Suriname, schaal 1 :500.000 door W. L. Loth. 1927 Overzichtskaart van Suriname door F. E. Spirlet en enkele detailkaarten schaal 1 50.000 en 1 10.000. 1930 Overzichtskaart van Suriname in 16 bladen schaal 1 200.000 door L. A. Bakhuis en W. de Quant. 1938 Kaart van de Zuidgrens, uit gegevens van de grensexpedities onder leiding van vice-admi- raal C. C. Kayser.

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 3