Vooral de kaarten, eerst van Cateau van Ro- seveldt en Van Landsberge en daarna die van Bakhuys en De Quant, hebben in de behoefte aan overzichtskaarten zeer lange tijd voor zien en deze kaarten zijn nog steeds de „Of ficiële Kaartenvan Suriname. Het wordt thans tijd. dat hierin verandering komt en dat aan de moderne en betere kaarten van het Centraal Bureau Luchtkaartering, die thans beschikbaar zijn, een officiële status wordt gegeven. Dit doet niets af aan onze grote eerbied en bewondering voor deze pioniers, die ten koste van vele ontberingen, ongemak, ziekte en ge scheiden gezinsleven, moeizaam de meetgege vens hebben vergaard, waaruit tenslotte de kaarten werden samengesteld. Een eresaluut aan allen die hieraan hebben medegewerkt, vooral aan de eenvoudigen van geest onder hen, die zonder enig vooruitzicht op roem en eer of geldelijk gewin, hieraan hun beste krachten hebben gegeven. Zoals reeds vermeld werden de fotogramme- trische werkzaamheden aan K.L.M. Aerocarto N.V. opgedragen. De oorspronkelijke opzet was, dat foto mozaïeken met meetkundige grondslag als terreinoverzicht zouden worden samenge steld. De mogelijkheid tot topografische kaar- tering werd hiernaast naar gelang van be hoefte opengelaten. De aandacht was toen voornamelijk gevestigd op de feitelijke waarde van het foto-archief en de foto-interpretatiemogelijkheden voor de diverse diensten, zoals de Dienst Bosbeheer, de Dienst der Bodemkaartering, de Geologi sche Mijnbouwkundige Dienst enz. Al spoedig kwam men tot de slotsom, dat het beslist onjuist was de topografische kaar- tering als een „bijprodukt" te beschouwen. De optredende nijpende behoefte aan kaar ten, leidde vanzelf naar een systematische kaartering. Dit betekende dat er niet alleen luchtfoto's moesten worden gemaakt, maar ook „grond werk" moest worden verricht. Dit grondwerk bestond o.m. uit het bepalen van een 26-tal astronomisch bepaalde punten en het bepalen van hoogtegegevens uit barometrische waar nemingen. In het raamwerk van deze 26 A.S.- punten voerde men een volledige slotted templet triangulatie uit van het totale gefoto grafeerde gebied en hierna werden gecontro leerde fotomozaïeken samengesteld. Bij de ontschranking werden hierop tevens de ruit- lijnen aangebracht in het systeem van de Stereografische-Projectie Als noodzakelijke consequentie van de hier boven in het kort geschetste werkzaamheden van de K.L.M. Aerocarto N.V. werd bij re solutie van de Surinaamse Regering dd. 7 fe bruari 1948 nr. 535 het Centraal Bureau Luchtkaartering (C.B.L.) ingesteld. Op 7 fe bruari 1963 herdacht het C.B.L. dus zijn 15- jarig bestaan. Het C.B.L. kreeg tot taak: 1. Het toezicht op de uitvoering der lucht kaartering, het geven van aanwijzingen in verband daarmede en de beoordeling van het opgeleverde materiaal. 2. Het beheer van het luchtkaarteringsmate- riaal en het ten nutte maken daarvan, op zo breed mogelijke basis. 3. De foto-interpretatie en kaartering, het geven van leiding bij het gebruik van het luchtkaarteringsmateriaal, coördinatie en combinatie der onderscheiden kaarterings- werkzaamheden en andere maatregelen die het nuttig effect der luchtkaartering kunnen verhogen, zoals het bevorderen van daarvoor noodzakelijke onderzoe kingen van meer wetenschappelijke aard. Behalve dat alles van de grond af moest wor den opgebouwd, waren de grootste problemen toen: geschikt personeel en geschikte kantoor ruimte. Gestart werd met één tekenaar, later kwam er een tweede bij; wel een heel bescheiden begin! De eerste schetskaarten die werden af geleverd, waren bestemd voor de Geologische Mijnbouwkundige Dienst, de Dienst van Landsbosbeheer, de Dienst Bodemkaartering en voor de Wetenschappelijke Expeditie 1948. Een kaarterings-commissie werd ingesteld. De leden van deze commissie stonden wat onwennig tegenover deze luchtkaarterings- nieuwigheid. Gelukkig dat de komst van Dr. A. L. Simons, een deskundige op dit terrein, uitkomst bracht. Vooral aan Dr. Simons is de verdere ontplooiing en gestadige groei van het C.B.L. te danken. Het luchtfotomateriaal verschafte Suriname een uiterst waardevol middel voor topografi sche kaartering en voor inventarisatie van de natuurlijke hulpbronnen door middel van foto-interpretatie. In de literatuur is slechts weinig te vinden over de moeilijkheden die zich hierbij, voor al in tropische gewesten, voordoen en het C.B.L.-personeel moest dan ook grotendeels zijn eigen werkwijze ontwikkelen. 210

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 4