Als bijzonderheid moge vermeld worden, dat reeds in 1939 de Billiton Mij. het grote nut van luchtfoto's voor Suriname onderkende. In dat jaar charterde deze Maatschappij het vliegtuig „De Snip" voor kaarteringsvluchten, ten behoeve van een onderzoek naar het voor komen van bauxiet. De groei van het C.B.L., sedert 1958 onder gebracht bij het Departement van Opbouw, demonstreert zich in de huidige formatie: I I I I I l I I I l I I De Afdeling Administratie Deze afdeling houdt zich, zoals de naam aan geeft, uitsluitend bezig met alle voorkomende administratieve handelingen die nodig zijn om de andere afdelingen op het C.B.L. soepel en efficiënt te doen functioneren. De Afdeling Kaarten- en Foto-archief Deze afdeling heeft tot taak de kaart- en luchtfotovoorraad te beheren en te inventa riseren. Dit heeft doorlopend plaats om tot op de dag bij te kunnen wezen. In Suriname wordt door andere diensten en particuliere lichamen druk gebruik gemaakt van luchtfoto's. Deze uitlening gebeurt gratis, mits de foto's on beschadigd worden geretourneerd. Van alle binnengekomen fotoruns worden runkaarten samengesteld, zodat iedere gewenste foto met behulp hiervan en van het eveneens aan gelegde kaartsysteem gelicht kan worden. Fotogrammetrische Afdeling Deze afdeling houdt zich momenteel in hoofdzaak bezig met de kaartering in de Wild A-8 van Paramaribo op de schaal 1 1.000. Deze kaartering is gebaseerd op aerotriangulatie van de luchtfotografie 1 6.000 en ingepast op een aantal terrestrisch gemeten punten in het driehoeks- en veel- hoeksnet. Gewerkt wordt in een twee-ploe- gensysteem van ieder 6x/2 uur. Na een korte inwerkperiode verliep de kaar tering vlot, wat blijken kan uit het produktie- cijfer. Het totaal te kaarteren gebied aan z.g. potloodminuten beslaat 84 bladen van 100 X 125 cm. Hiervan worden in 20 maanden tijds 71 bla den instrumentaal gekaarteerd, wat neerkomt op ca. 3,5 blad of ca. 350 ha per maand. Ook andere kaarteringen worden door deze afdeling verricht, zoals b.v. het bepalen van de meest waarschijnlijke plaats waar vlieg- 211 1 Geod. Ir., Hoofd C.B.L. Hoofd Administratie 3 adm. krachten 1 bode 2 schoonm.sters Hoofd Kaart' en Fotoarchief 1 adm. kracht 1 documentalist 1 assistent Hoofd Geologische interpretatie Geoloog (intussen overgeplaatst) I Hoofd Fotogr. afd. 4 fotogrammeters 1 tekenaar Hoofd Landmeetk. afd. 4 topografen 2 opnemers 9 assistenten Hoofd Tekenkamer en Repro. 16 tekenaars 1 fotograaf 1 assistent De administratieve afdeling Het uitvoeren van een blok-vereffening volgens methode Jerie.

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 5